JEDZ, w przypadku spółki cywilnej, powinien zostać złożony przez obu wspólników spółki cywilnej, w związku z czym, w opisanej sytuacji, dokument sporządzony został w sposób nieprawidłowy i powinien zostać uzupełniony w trybie art. 26 ust. 3 Prawa zamówień publicznych z 29.01.2004 r. (Dz.U. z 2015 r., poz. 2164) dalej p.z.p.

Należy podkreślić, iż spółka cywilna nie jest podmiotem praw i obowiązków, lecz ma charakter umowy cywilnoprawnej. Podmiotowość prawną, mają tylko wspólnicy tej spółki, a nie sama spółka.

Oznacza to, iż oświadczenie woli, jakim jest JEDZ, powinno być złożone, przez wspólników spółki cywilnej, a nie przez spółkę. W świetle powyższego, wykonawcą w ramach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, mogą być tylko wspólnicy spółki cywilnej, a nie sama spółka.

Błędem więc w opisanej sytuacji było, wskazanie w JEDZ jako wykonawcy, spółki cywilnej. Spółka ta, nie może być bowiem wykonawcą, gdyż jak wyżej wskazano, nie ma podmiotowości prawnej. Z powyższych przyczyn, wspólnicy, nie mogą złożyć JEDZ w imieniu spółki.

Ponadto, należy wskazać, iż JEDZ jest oświadczeniem własnym wykonawcy, w którym wskazuje on, m.in. iż spełnia warunki udziału w postępowaniu, oraz nie podlega wykluczeniu.

W tym kontekście, należy zauważyć, że w orzecznictwie podkreśla się, iż ,,Obaj wykonawcy ubiegający się wspólnie o udzielenie zamówienia działający w formie spółki cywilnej zobowiązani są złożyć oświadczenia o braku podstaw do wykluczenia oraz informacje o przynależności do grupy kapitałowej dotyczące każdego z tych wykonawców z osobna’’ (por. wyrok KIO z 1.09.2014 r., KIO 1674/13).

Co prawda, cytowany wyrok, został wydany w stanie prawnym, w którym nie obowiązywał jeszcze JEDZ, jednak wskazana w nim zasada, zachowuje swoją aktualność również obecnie. Skoro bowiem JEDZ, zawiera m.in. oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia wykonawcy, to w świetle cyt. wyroku, powinien on być złożony przez każdego wspólnika spółki cywilnej, gdyż oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia, muszą złożyć wszyscy wspólnicy spółki cywilnej.

Z obowiązku tego nie zwalnia nawet fakt udzielenia pełnomocnictwa przez jednego wspólnika, drugiemu, do działania w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

LEX Zamówienia Publiczne
Artykuł pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami