Aż 17,9 mld zł zostało już zakontraktowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. W związku z dużym zainteresowaniem programem coraz częściej województwa decydują się na wprowadzanie ograniczeń dla firm ubiegających się o dofinansowanie. Ma to zapewnić bardziej sprawiedliwy podział środków.

Na taki krok zdecydowało się aż osiem województw rozdzielających unijne środki na szkolenie dla bezrobotnych. Firmy szkoleniowe uprawnione są jedynie do złożenia jednego wniosku. W kolejnych pięciu regionach przedsiębiorcy chcący aktywizować bezrobotnych złożyć mogą maksymalnie dwa lub trzy wnioski.

Podobne regulacje zostały przyjęte przy przyznawaniu środków na szkolenia dla pracujących. Zasada jedna firma – jeden wniosek została wprowadzona w sześciu województwach. Jedynym regionem, który pozostawił w pełni liberalne przepisy dotyczące ubiegania się o unijne środki, zostało województwo śląskie.

W ocenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego działania województw mają na celu zwiększenie kręgu podmiotów, które otrzymają szansę na dotacje. Resort dostrzega również inne pozytywy wprowadzonych ograniczeń, jak choćby zmniejszenie prawdopodobieństwa zmonopolizowania wsparcia.

Odmienne stanowisko przedstawiają natomiast organizacje pracodawców, w opinii których tak restrykcyjne podejście odbić się może na jakości szkoleń. Zasady przyjęte przez instytucje wdrażające PO KL wykluczyć mogą z dofinansowania merytorycznie lepsze projekty w przypadku, gdy jedna firma ma kilka dobrych pomysłów.

Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Gazeta Prawna z dnia 22 kwietnia 2010 r.