Odpowiedź eksperta pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne.

Przepisy dotyczące podwykonawstwa na dostawy i usługi należy stosować przynajmniej w takim zakresie, jaki wynika z przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907) dalej p.z.p.

Zamówienia na dostawy i usługi są na tyle specyficznymi zamówieniami, że wśród kwestie związane z podwykonawstwem występują na poziomie marginalnym. Niemniej jednak, jeżeli zamówienie zamawiającego ma taki charakter, że istnieje duże prawdopodobieństwo udziału podwykonawców w realizacji zamówienia, zamawiający powinien zawrzeć odpowiednie zapisy dotyczące podwykonawstwa najpierw w SIWZ, a następnie w umowie. Istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę są zapisy związane z zapłatą wynagrodzenia.

Co prawda, w przypadku umów na dostawy i usługi, p.z.p. nie nakłada się na zamawiających obowiązku zawierania pewnych zapisów w umowie (obowiązki stron – zamawiającego i wykonawców zostały wskazane wprost w przepisach p.z.p. i należy je stosować bez względu na fakt zawarcia tych zapisów w umowie, np. obowiązek przedłożenia zamawiającemu kopii umowy o podwykonawstwo, obowiązek zapłaty przez zamawiającego wynagrodzenia podwykonawcom w przypadku uchylania się od tego obowiązku wykonawcy), w przeciwieństwie do wymogów zawarcia określonych postanowień w umowie na roboty budowlane. Niemniej jednak, jeżeli w danym postępowaniu na dostawy lub usługi, istnieje większe prawdopodobieństwo udziału podwykonawców, w ocenie autora, warto zawrzeć pewne postanowienia w umowie, nawet, jeżeli będą to powtórzone zapisy z p.z.p.

Dlatego też, konstruując postanowienia umowy w przedmiotowym zakresie, można posiłkować zapisami dotyczącymi umowy na roboty budowlane, które zostały wskazane w art. 143d p.z.p. W szczególności należy zwrócić uwagę na wskazanie zasad przedkładania umów o podwykonawstwo oraz zasad związanych z zapłatą wynagrodzenia.

Poniżej Autor przedstawia przykładowe zapisy, które można zawrzeć w umowie: 1) Wykonawca jest zobowiązany do przedłożenia zamawiającemu kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem zawartej umowy o podwykonawstwo w terminie 7 dni od dnia jej zawarcia 2) W przypadku nie przedłożenia kopii umowy o podwykonawstwo w wymaganym terminie wykonawca zapłaci ...% kary z wynagrodzenia umownego za każdy dzień opóźnienia w przedłożeniu kopii umowy o podwykonawstwo 3) Zamawiający dokona bezpośredniej zapłaty wynagrodzenia przysługującego podwykonawcom w przypadku, gdy wykonawca uchyli się od obowiązku zapłaty wynagrodzenia podwykonawcom 4) Jako uchylenie się od obowiązku zapłaty przez wykonawcę wynagrodzenia należnego podwykonawcom uznane będzie ... (np. brak przedłożenia w wymaganym terminie oświadczeń podwykonawców o dokonanej zapłacie wynagrodzenia, brak przedłożenia dowodów zapłaty, itd.) 4) Kwota wynagrodzeń wypłaconych przez zamawiającego bezpośrednio podwykonawcom zostanie potrącona z wynagrodzenia przysługującego wykonawcy 5) Zamawiającemu przysługuje prawo odstąpienia od umowy w przypadku, gdy konieczność zapłaty bezpośredniego wynagrodzenia podwykonawcom zaistnieje przynajmniej ... (np. 3 razy) lub, gdy suma wypłaconych przez zamawiającego bezpośrednio podwykonawcom wynagrodzeń przekroczy 5% wartości umowy.

Autor: Marta Mikulska-Nawacka