Odpowiedź

W odniesieniu do usługi dostępu do internetu należy zakwalifikować ją do tzw. "usług ciągłych". Przepisy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907) - dalej p.z.p. nie wprowadzają ich definicji, jednak można ją wyprowadzić z przepisów prawa cywilnego. Przyjmuje się, że usługi ciągłe to takie, które polegają na pewnym ciągłym zachowaniu się Wykonawcy i nie jest możliwe ich jednorazowe spełnienie bez szkody dla zamierzonego efektu ich realizacji. Zamówienia na świadczenie usługi dostępu do internetu ma charakter ciągły, polega bowiem na nieprzerwanym dostarczaniu internetu do Zamawiającego. Nie ma możliwości wyodrębnienia poszczególnych zachowań Wykonawcy. Również nie jest to usługa powtarzająca się okresowo, dlatego nie znajdzie dla niej zastosowania szczególny sposób szacowania wartości zamówienia wskazany w art. 34 ust. 1 p.z.p.

W związku z tym należy za podstawę szacowania przyjąć art. 32 ust. 1 p.z.p. i oszacować, z należytą starannością, jakie będzie całkowite wynagrodzenie wykonawcy, bez podatku od towarów i usług za dany okres na jaki planowany jest zakup usługi dostępu do internetu. Jeśli zamawiający zamierza zawrzeć umowę na rok wówczas bierze ten okres pod uwagę przy szacowaniu. Jeżeli umowa ma być zawarta na czas dłuższy, wtedy wartością zamówienia jest wartość ustalona z uwzględnieniem okresu wykonywania zamówienia. Generalnie obowiązuje zasada rocznego szacowania wartości zamówień, która wynika z m.in. z zasad gospodarki finansowej jednostek sektora finansów publicznych.

Zamówienia są więc szacowane dla poszczególnych lat budżetowych, chyba że zamawiający chce udzielić (np. z uwagi na ewentualne oszczędności) zamówienia na czas oznaczony dłuższy niż 12 miesięcy. Wówczas wartością zamówienia jest wartość ustalona z uwzględnieniem okresu wykonywania zamówienia. Pamiętać należy, że zgodnie z art. 142 p.z.p. umowę zawiera się na czas oznaczony. Zamawiający może zawrzeć umowę, której przedmiotem są świadczenia okresowe lub ciągłe, na okres dłuższy niż 4 lata, jeżeli wykonanie zamówienia w dłuższym okresie spowoduje oszczędności kosztów realizacji zamówienia w stosunku do okresu czteroletniego lub jest to uzasadnione zdolnościami płatniczymi zamawiającego lub zakresem planowanych nakładów oraz okresem niezbędnym do ich spłaty. Z podanych w pytaniu informacji wynika, że wartość usługi dostępu do internetu w ciągu roku nie przekracza kwoty 14.000 euro. Przy założeniu, że umowa zostanie podpisana na rok wówczas przepisy p.z.p. nie będą miały zastosowania, zgodnie z regulacją z art. 4 pkt 8 p.z.p.