Procedura uzyskania decyzji lokalizacyjnej dla nowych inwestycji energetycznych trwa obecnie od roku do prawie dwóch lat. W celu jej usprawnienia projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami planuje inwestycjom energetycznym nadanie charakteru celu publicznego (druk sejmowy nr 2565).

Nowela zaproponowana przez sejmową komisję ,,Przyjazne Państwo" trafiła po pierwszym czytaniu w komisjach infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej do prac w podkomisji. Zgodnie z jej założeniami, budowa i utrzymanie urządzeń oraz obiektów budowlanych służących do wytwarzania, przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej będzie miała charakter celu publicznego. Stanie się tak pod warunkiem, że realizacja takiej inwestycji nie spowoduje pozbawienia albo ograniczenia praw do nieruchomości w sposób inny, niż na drodze umowy.

Na mocy wprowadzonych zmian czas potrzebny na uzyskanie decyzji lokalizacyjnych ma się wyraźnie skrócić. Zakłada się, że po wejściu nowelizacji w życie cała procedura powinna trwać około trzech miesięcy.

Swojej sprzeciw dla proponowanych zmian zgłosiła jednak Państwowa Rada Ochrony Przyrody. W chwili obecnej do inwestycji celu publicznego nie stosuje się zakazów dotyczących ochrony parków krajobrazowych. Tym samym po wejściu w życie nowelizacji możliwe byłoby wybudowanie np elektrowni wiatrowej, wodnej oraz innych urządzeń i obiektów choćby w pasie szerokości 100 metrów od linii brzegowej rzek, jezior i innych zbiorników wodnych. Mogłoby się to odbić negatywnie na stanie przyrody w tych miejscach.


Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Wspólnota, nr 6/690 z dnia 6 lutego 2010 r.