Szacuje się, że w ciągu najbliższych 4 lat każdy obywatel Polski będzie miał dostęp do internetu. Jak informuje Magdalena Gaj, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury internet będzie tak powszechnym dobrem jak woda czy gaz.

Jak podkreśla Magdalena Gaj, trzeba działać szybko, aby w pełni wykorzystać szansę jaką dają nam fundusze europejskie. Na zagadnienia związane ze społeczeństwem informacyjnym w unijnym budżecie dla naszego kraju znajduję się aż 1,6 mld euro, istnieje jednak warunek, aby środki te wykorzystać do 2013 r. Pieniądze trafią głównie do jednostek samorządu terytorialnego, które są głównym beneficjentami.

Istotne w kwestii w kwestii zapewnienia powszechnego dostępu do internetu są również odpowiednie ramy prawne. Na ostatnim posiedzeniu Sejm, przyjął większość senacki poprawek do ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Na mocy tego aktu, działalność telekomunikacyjna i budowa sieci szerokopasmowego internetu należeć będzie do zadań własnych gminy.

Władze lokalne będą uprawnione również do umieszczenia urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej na prywatnej działce. Procedura przeprowadzenia linii kablowych pod lub nad taką działką zostanie znacznie uproszczona. Spełniony zostanie także postulat, aby nowe budynki wielorodzinne budowane były w takim standardzie by możliwe byłoby ich okablowanie bez konieczności poniesienia dodatkowych nakładów.

Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Gazeta Prawna z dnia 10 maja 2010 r.