W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 9 lutego 2010 r. (sygn. P 58/08) do urzędów miast i gmin wpływają wnioski o zwrot nadpłaconej renty planistycznej. Do żądanej kwoty właściciele mogą doliczyć odsetki.

Trybunał stwierdził, że gmina bezpodstawnie pobierała opłaty planistyczne od właścicieli (użytkowników wieczystych), na podstawie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeśli ich nieruchomość była objęta wcześniej starym planem tzn. uchwalonym na podstawie ustawy planistycznej z 1994 r. lub wcześniejszych uregulowań. Dotyczy to sytuacji, w której zarówno w nowym jak i starym planie, przeznaczenie nieruchomości było takie same. Zgodnie z orzeczeniem Trybunału praktyka ta była niezgodna z Konstytucją.

Właściciele mogą zatem żądać od gminy zwrotu opłaty, muszą jednak uważać na ustawowy termin do dokonania tej czynności. Zgodnie z art. 145a kodeksu postępowania administracyjnego prawo to przysługuje im w ciągu miesiąca od daty publikacji wyroku, termin ten mija więc 16 marca.

W wielu gminach powstała jednak sporna kwestia, czy wypłacana nadpłata powinna być powiększana o odsetki. Władze Augustowa stoją na stanowisku, że gminy nie powinny płacić za złą legislację. Kiedy renta była pobierana przepis przecież obowiązywał. W opinii ekspertów, renta planistyczna to należność quasi podatkowa, dlatego należy stosować do niej przepisy Ordynacji podatkowej. Ordynacja w art. 74 stanowi jasno, że jeżeli nadpłata powstała na skutek wyroku TK, to jej wysokość określona we wniosku złożonym do gminy może być zwiększona o odsetki.

Przydatne materiały:

Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)


Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Rzeczpospolita z dnia 4  marca 2010 r.