Po zakończeniu wyborów do rady osiedla, trzech nowo wybranych członków tego organu złożyło rezygnację. Mimo tego, przewodniczący rady miasta nie podjął żadnych czynności zmierzających do uzupełnienia składu rady. Skargę na bezczynność organu złożyli pozostali nowo wybrani członkowie rady osiedla. Powołali się oni na art. 387 § 1 w zw. z art. 233 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112, ze zm.), w świetle których skład rady uzupełnia się w taki sposób, że w miejsce osób, które złożyły rezygnację wstępują kandydaci, którzy uzyskali największą ilość głosów, a w przypadku równej liczby głosów – w drodze losowania. Brak podjęcia działań zgodnie z powołanymi przepisami narusza, zdaniem składających skargę, ich interes prawny, bowiem jako nowo wybrani radni rady osiedla nie mogą wykonywać swego mandatu. Naruszony został także interes publiczny, jako że mieszkańcy osiedla pozbawieni są reprezentacji ich interesów przez statutowe organy.


Odpowiadając na to wezwanie przewodniczący rady miasta wskazał, że niekompletny skład rady osiedla nie przesądza o istnieniu bądź też nieistnieniu tego organu oraz o jego zdolności do wykonywania zadań, w tym do wyłonienia zarządu i przewodniczącego. Zdaniem prezydenta, niekompletny skład rady nie narusza także interesu prawnego wybranych członków rady osiedla, tym bardziej zaś interesu prawnego jego mieszkańców. Organ ma bowiem możliwość działania i realizacji statutowych uprawnień oraz obowiązków. Zatem każdy wybrany radny ma możliwość wykonywania uzyskanego mandatu i pracy na rzecz osiedla oraz jego mieszkańców.

WSA rozpatrujac sprawę uznał, iż brak jest jednak podstaw dla uznania, że zaistniała przesłanka do zastosowania art. 101 ustawy o samorządzie gminnym , w zw. z art. 3 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270, ze zm.). Żaden z przepisów ustawy o samorządzie gminnym nie nakazuje bowiem organowi gminy podjęcia czynności związanych z funkcjonowaniem osiedla. Przepis art. 5 ust. 1  ustawy o samorządzie gminnym  wskazuje jedynie, że gmina może tworzyć jednostki pomocnicze, w tym osiedla. Jednostkę taką tworzy rada gminy, w drodze uchwały, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami lub z ich inicjatywy, a zasady tworzenia, łączenia, podziału oraz znoszenia jednostki pomocniczej określa statut gminy.

Na podstawie:
Postanowienie WSA w Rzeszowie z 28 maja 2013 r., sygn. akt II SAB/Rz 42/12,

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.)