Pytanie:
Od kiedy przysługuje dotacja przedszkolna na dziecko, które zostało przyjęte do przedszkola, a nie miało 2,5 roku życia?
Od miesiąca następującego po miesiącu kiedy skończyło 2,5 roku?
Proszę podać algorytm wyliczenia dotacji zgodnie z art. 90 ust. 2c zdanie drugie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o.
Czy jest on tożsamy z algorytmem ze zdania pierwszego tego artykułu?

Odpowiedź:
Dotacja powinna przysługiwać od chwili ukończenia przez dziecko 2,5 roku.

Uzasadnienie:
Artykuł 90 ust. 2b u.s.o. określa zasadę, że dotacja przysługuje na faktyczną liczbę uczniów. Organ dotujący – w tym przypadku gmina jest zobowiązany do udzielania dotacji na każdego ucznia.

Zasady przyjmowania do przedszkola uczniów, którzy nie ukończyli 3-go roku życia, określone są w art. 14 ust. 1b u.s.o. Zgodnie z powołanym przepisem, w szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może także zostać objęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku. Z tych też względów dotacja na dzieci poniżej 2,5 roku życia jest dotacją nienależną i jako taka podlega zwrotowi do budżetu gminy.

Zgodnie za art. 84 ust. 2 pkt 7 u.s.o., zasady przyjmowania uczniów do szkoły – przez którą należy rozumieć również przedszkole – określa statut. Statut powinien również regulować kwestie przyjmowania uczniów w trakcie roku szkolnego. Treść zapisów statutu w tej kwestii można odnieść do przedstawionego stanu faktycznego, gdyż zakładam, że dziecko ukończyło 2,5 roku życia właśnie w trakcie roku szkolnego.

Artykuł 90 ust. 2c zdanie drugie u.s.o. określa sposób wyliczenia kwoty zwrotu kosztów dotacji, w przypadku gdy gmina właściwa ze względu na miejsce zamieszkania ucznia nie prowadzi publicznego przedszkola. Sposób obliczania kosztów jest analogiczny jak w przypadku prowadzenia przedszkoli publicznych, jednakże w tym przypadku musimy znać wysokość wydatków bieżących w gminie dotującej.

Wysokość zwrotu kosztów dotacji na jednego ucznia można zapisać wzorem:
(W/l.u. – O – W – D) x 75%
gdzie:
W - wydatki bieżące w gminie dotującej stanowiące podstawę ustalenia dotacji w przedszkolach prowadzonych przez gminę dotującą,
l.u. – liczba uczniów w przedszkolach prowadzonych przez gminę dotującą,
O – opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego
W – opłaty za wyżywienie
D – dotacja udzielona gminie dotującej w oparciu o art. 14d ust. 1 u.s.o.