Konkurs zorganizowany został przez Regionalną Izbą Gospodarczą Pomorza, w partnerstwie z Fundacją Instytut Rozwoju Projektów.
Prezes Instytutu Rozwoju Projektów Dariusz Wieczorek powiedział PAP, że gminy zostały ocenione na podstawie ankiet, które zostały przygotowane przez przedsiębiorców, samorządowców i naukowców. Spośród ponad 120 gmin w Pomorskiem na ankietę odpowiedziała co trzecia gmina, czyli ok. 40.
Oprócz tytułu gminy najbardziej przyjaznej przedsiębiorcom, przyznane zostały też tytuły w kategoriach: gmina najbardziej aktywna na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i najlepsza inicjatywa gminna na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Tytuły zostały przyznane w kategoriach: miasta na prawach powiatu, miasta i gminy miejsko-wiejskie i gminy wiejskie.
W kategorii: gmina najbardziej aktywna na rzecz rozwoju przedsiębiorczości laureatami zostały: Gdynia, Starogard Gdański i Rzeczenica. Jako najlepsze inicjatywy gminne na rzecz rozwoju przedsiębiorczości zostały uznane "Kawiarenki Biznesu" w gminie Sztum, Kaszubski Inkubator Przedsiębiorczości, w którym liderem jest gmina Kościerzyna oraz portal internetowy "inwestuj na Kaszubach", w którym liderem jest gmina Kartuzy.
Dyrektor generalny Regionalnej Izby Gospodarczej Grażyna Zielińska tłumaczyła, że "gminą przyjazną przedsiębiorcom jest taka gmina, która traktuje przedsiębiorcę jak partnera, który działa na rzecz społeczeństwa a nie jak petenta, klienta czy kogoś, kto przeszkadza urzędnikom w realizacji ich zadań".
Dyrektor wydziału polityki gospodarczej Urzędu Miasta w Gdańsku Iwona Bierut zauważyła, że miasto zdobyło tytuł gminy najbardziej przyjaznej przedsiębiorcom (w kategorii miast na prawach powiatu) dzięki jego dużemu zaangażowaniu we współpracy z małymi i średnimi przedsiębiorstwami (MSP). Powiedziała, że miasto m.in. zbudowało Gdański Inkubator Przedsiębiorczości, gdzie oferowana jest pomoc osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą, a także prowadzi projekty dla MSP, np. Akademię Gdańskiego Przedsiębiorcy, Biznes na Start i Wakacyjny Staż. Dodała, że w latach 2006-2012 miasto przeznaczyło ok. 70 mln zł na rzecz MSP.
Zielińska zapowiedziała, że konkurs prawdopodobnie będzie kontynuowany w następnych latach m.in. po to, aby pokazywać, jakie są dobre praktyki gmin, ale też po to, żeby promować odpowiednie zachowania.
bls/ mki/ jbr/