Podstawą obliczenia podatku dla organów, które ustalają podatek od nieruchomości, są informacje zawarte w ewidencji gruntów i budynków. Przypomniał o tym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

W omawianym stanie faktycznym prezydent miasta wydał nakaz płatniczy określający zobowiązanie w podatku rolnym i od nieruchomości. Następnie podatnik argumentując, że został obciążony podatkiem od nieruchomości, której nie posiada, odwołał się do samorządowego kolegium odwoławczego. Oświadczył ponadto, że posiadane przez niego grunty są gruntami rolnymi i nie podlegają opodatkowaniu wskazanemu w decyzji.

Samorządowe kolegium odwoławcze, przyznało rację organowi zauważając, że podstawą wymiaru podatku był wypis z ewidencji gruntów i budynków. Przedmiot opodatkowania określony został zatem właściwie. Podatnik winien, po stwierdzenie nieprawidłowości w ewidencjonowanych danych, wszcząć postępowanie mające na celu zmianę kwalifikacji spornych gruntów.

Podatnik, zarzucając naruszenie przepisów ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych , sformułował skargę do sądu administracyjnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, powołując się na treść art. 1 ust. 3 przywołanej ustawy, zgodnie z którym przedmiot opodatkowania ustalany jest na podstawie wpisów znajdujących się w ewidencji gruntów i budynków, oddalił skargę.


Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Gazeta Prawna z dnia 26-28  lutego 2010 r.