Zgodnie z art. 99 ust. 4 projektu ustawy p.z.p. zamawiający określając dokumenty potwierdzające spełnianie warunków udziału w postępowaniu będzie zobligowany do korzystania z systemu e-Certis. Projekt przepisów nakłada też na zamawiających obowiązek wymagania od wykonawców przede wszystkim takich rodzajów zaświadczeń lub dowodów, które funkcjonują w ramach systemu e-Certis.


System e-Certis (http://ec.europa.eu/markt/ecertis/login.do?selectedLanguage=pl) zawiera zestawienia i opisy różnego rodzaju dokumentów i zaświadczeń, jakie są wymagane od przedsiębiorców w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonych w państwa będących członkami Unii Europejskiej, a także Turcji, Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.

Nowe PZP zapewni nowoczesność w zamówieniach publicznych >>>

Co prawda system nie uwzględnia wszystkich rodzajów dokumentów jakie mogą być żądane w poszczególnych państwach, ale zawiera wyczerpujące informacje na temat dokumentów, które w praktyce prowadzonych postępowań są wymagane najczęściej. Odbiorcami danych zawartych w systemie są wszystkie podmioty funkcjonujące na europejskim rynku zamówień publicznych. Przedsiębiorcy ubiegający się o publiczne zlecenia mogą znaleźć tu informacje o rodzaju dokumentów, jakie są wymagany w danym państwie np. na potwierdzenie wypełnienia obowiązków związanych z ubezpieczeniami społecznymi.

Zamawiający mogą korzystać z informacji zawartych w systemie np. podczas weryfikacji dokumentów składanych przez wykonawców mających siedzibę w innym państwie niż państwo, w którym jest prowadzone postępowanie. E-Certis nie zawiera informacji tylko na temat rodzaju dokumentów jakie mogą być wymagane, ale zawiera także cały szereg dodatkowych danych potrzebnych do weryfikacji dokumentu. Jako przykład obrazujący różnorodność prezentowanych informacji może posłużyć dokument określony w systemie jako „zaświadczenie o wypełnianiu zobowiązań podatkowych”, któremu w polskim systemie zamówień odpowiada zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego.

Lewiatan: projekt nowego PZP jest nieczytelny >>>

Prezentowane w e-Certis informacje na temat zaświadczenia, o jakim mowa w poprzednim zdaniu dotyczą m.in.: okresu ważności dokumentu, opłat jakie należy ponieść w celu jego wydania, krajowej podstawy prawnej żądania dokumentu, obowiązujących w państwach członkowskich wzorów zaświadczenia, częstotliwości wymagania dokumentu przez zamawiających, organów wydających zaświadczenie. Informacje na temat poszczególnych rodzajów dokumentów są więc bardzo obszerne i pozwalają na uzyskanie odpowiedzi na większość pytań jakie pojawiają się, czy to przy okazji przygotowywania ofert, czy też w ramach procedury oceny ofert.

Zobligowanie zamawiających by na potrzeby weryfikacji warunków udziału w postępowaniu wymagali przede wszystkim dokumentów objętych systemem e-Certis, winno ułatwić przygotowywanie i składanie ofert wykonawcom zagranicznym jak i podmiotom krajowym stawiającym pierwsze kroki na rynku publicznych zleceń.