Ogłoszenie wyroku ma nastąpić o godz. 14.45. Warto nadmienić, iż wcześniejsza rozprawa dotycząca skargi, która odbyła się 10 października br., miała miejsce za zamkniętymi drzwiami.

Jak poinformowała Grażyna Jeżewska, rzecznik SO w Łodzi, chińska spółka złożyła wniosek o wyłączenie jawności rozprawy z uwagi na tajemnicę przedsiębiorstwa. PGE GiEK również uznała ten wniosek za zasadny, ze względu na bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Skarga Shanghai Electric dotyczy wyroku KIO z 23 maja, w którym to Izba podtrzymała decyzję PGE GiEK o wykluczeniu oferty chińskiej spółki, o wartości 3,08 mld zł. W lipcu br. kontrakt warty 4 mld zł na realizację tej inwestycji podpisano z konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe, Budimeksu oraz Tecnicas Reunidas.

- Zdecydowaliśmy się na drogę sądową, bo czujemy się potraktowani niesprawiedliwie ws. przetargu na budowę nowego bloku w Elektrowni Turów. Poza tym kontekst wykluczenia i oddalenia oferty stawia nas w niekorzystnym świetle, na co nie możemy pozwolić - mówił Jakub Koszyczarek, menadżer odpowiedzialny w Shanghai Electric za rynek polski.

Z kolei Kamil Kosior, radca prawny w kancelarii Łatała i Wspólnicy, wskazał, że ewentualne, pozytywne dla Shanghai Electric orzeczenie sądu nie będzie przesądzało o tym, czy umowa podpisana z konsorcjum MHPS jest nieważna.

- W zależności od treści pozytywnego dla Shanghai Electric rozstrzygnięcia Sądu Okręgowego w Łodzi, do stwierdzenia nieważności umowy konieczne wystąpienie z pozwem o ustalenie nieważności umowy w trybie art. 189 kodeksu postępowania cywilnego. Do czasu prawomocnego orzeczenia sądu powszechnego w tym zakresie podpisana umowa jest ważna i może być realizowana - wskazywał Kamil Kosior.

Źródło: www.wnp.pl