Przepisy p.z.p., nie regulują kwestii udzielania pełnomocnictw, odsyłając w tym zakresie do przepisów k.c. Pełnomocnictwa w p.z.p. można jednak podzielić w zależności od etapów procedury i charakteru czynności, których dotyczą.

Wadliwe pełnomocnictwo generuje obowiązek wezwania do jego uzupełnienia >>>

Zgodnie z orzecznictwem KIO pełnomocnictwo do złożenia wniosku czy oferty może być pełnomocnictwem ogólnym. W jego treści należy dokładnie określić zakres czynności, które może podejmować pełnomocnik. Brak załączenia pełnomocnictwa do złożenia oferty lub jego wadliwość nie dyskwalifikuje oferty wykonawcy, lecz skutkuje wezwaniem przez zamawiającego do uzupełnienia dokumentów.

Jak podkreślają eksperci Ewelina Kurowska i Marek Sterniczuk w "Rz", do skutecznego złożenia odwołania nie wystarcza umocowanie do podpisania i złożenia oferty, jak również do podejmowania innych czynności w toku postępowania. Wniesienie środka ochrony prawnej nie jest bowiem traktowane jako czynność podejmowana w toku postępowania o udzielenie zamówienia. Odwołanie jest skierowane do zewnętrznego podmiotu, tj. do prezesa KIO, czyli podmiotu niebiorącego udziału w postępowaniu.

Pełnomocnictwo powinno zawierać numer PESEL pełnomocnika >>>

W treści pełnomocnictwa musi być więc wyraźne wskazane, że mocodawca upoważnił pełnomocnika do podpisania i wniesienia odwołania kierowanego do prezesa KIO. W pełnomocnictwie tym musi być również wskazane konkretne postępowanie, którego pełnomocnictwo dotyczy.

Powyższy artykuł zawiera fragmenty publikacji autorstwa Eweliny Kurowskiej radcy prawnego oraz Marka Sterniczuka, aplikanta radcowskiego w Kancelarii Czublun Trębicki, opublikowanej w "Rzeczpospolitej".

Źródło: www.rp.pl