Pod listem we wtorek podpisało się kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów, na terenie których znajduje się strefa. Jak powiedział PAP prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, resort gospodarki powinien konsultować z samorządowcami swoje decyzje, jeżeli chce, aby na ich terenie prowadzone były inwestycje.

 

Prezydent podkreślił, że poprzedni zarząd otrzymał absolutorium rady nadzorczej i nagrodę za działalność. „Nie chcę wypowiadać się na temat kompetencji nowo powołanego zarządu, ale z tego co wiem, nie ma takich doświadczeń jak poprzedni prezesi” - mówił Murdzek. Dodał, że tego rodzaju zmiany mogą mieć „tragiczne skutki” dla strefy. „Już teraz dzwonią do nas zaniepokojeni inwestorzy” - podkreślił.

 

„Ten list ma poinformować premiera o sytuacji w strefie, bo być może nie wie o tym, co tu się stało, albo ma wiedzę niepełną” - tłumaczył prezydent.

 

Sygnatariusze listu liczą, że resort gospodarki ponownie przeanalizuje sytuację w strefie i cofnie decyzje personalne, które zapadły.

 

W zeszłym tygodniu zwyczajne zgromadzenie udziałowców WSSE „Invest Park” wybrało nowy zarząd spółki, ponieważ kadencja poprzedniego dobiegła końca. Dotychczasowego prezesa spółki Mirosława Grebera (sprawował tę funkcję od 1997 r., czyli od powstania strefy) zastąpiła Urszula Solińska-Marek, zaś wiceprezesa Dariusza Kasprowicza Lidia Jarmułowicz.

 

Nowych członków zarządu wskazali przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki. Resort ma prawo wskazać dwóch z trzech członków zarządu. Ponadto Rada Nadzorcza powołała na stanowisko wiceprezesa Wojciecha Morela.

 

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, obie kobiety są związane ze środowiskiem PSL. Lidia Jarmułowicz jest członkiem dolnośląskiego prezydium partii; bez powodzenia startowała z list PSL w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z kolei Urszula Solińska-Marek nie należy do partii, ale – jak podaje „Gazeta Wyborcza” - z poparcia PSL została szefową Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

 

Ministerstwo Gospodarki nie komentuje powodów zmian w zarządzie Wałbrzyskiej SSE - poinformował resort w komunikacie przesłanym PAP.

 

W poniedziałek, w proteście przeciw niepowołaniu na kolejną kadencję prezesa Mirosława Grebera i członka zarządu Dariusza Kasprowicza, ponad 20 pracowników Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” złożyło wypowiedzenia z pracy. W oświadczeniu przesłanym mediom pracownicy WSSE podkreślają, że decyzja Ministra Gospodarki jest dla nich niezrozumiała, ponieważ „w kwietniu tego roku Rada Nadzorcza WSSE +Invest Park+ zarekomendowała Mirosława Grebera i Dariusza Kasprowicza na członków zarządu VI kadencji WSSE”.

 

Pracownicy jednocześnie podkreślają, że „nieuzasadniona zamiana zarządu WSSE może mieć katastrofalne skutki” w przypadku negocjacji z inwestorami, z którymi spółka prowadzi rozmowy. „W chwili obecnej trwają decydujące negocjacje, dotyczące kilkunastu strategicznych dla naszego regionu inwestycji (m.in. w Wałbrzychu, w Świdnicy, w Świebodzicach, w Opolu, w Kudowie-Zdrój, w Kaliszu), w sumie gwarantujących zatrudnienie łącznie ponad 1500 osób i inwestycje rzędu 1 mld zł), na które mieszkańcy wymienionych miast czekają od dawna” - napisano w oświadczeniu.

 

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "Invest-Park” powstała w 1997 r. Położona jest w południowo-zachodniej Polsce i oprócz obszarów w woj. dolnośląskim obejmuje również tereny w woj. opolskim, wielkopolskim oraz lubuskim.

 

Udziałowcami Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park” są: Skarb Państwa, który posiada decydującą liczbę głosów, gminy, na terenie których znajdują są podstrefy, instytucje finansowe oraz agencje rządowe. Do zadań spółki należy przede wszystkim prowadzenie działań zachęcających inwestorów do działalności gospodarczej w strefie.

 

Obecnie Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna składa się z 40 podstref, z których 24 położone są na terenie województwa dolnośląskiego, siedem znajduje się na terenie województwa opolskiego, osiem na terenie województwa wielkopolskiego, oraz jedna w województwie lubuskim. Strefa obejmuje obszar o łącznej powierzchni ponad 1685 ha.

 

W WSSE do tej pory zainwestowały m.in. Toyota Motor Corporation, Cersanit, Faurecia, NSK Steering Systems Europe, Whirpool, czy General Electric. Całkowita wartość inwestycji zrealizowanych w strefie do końca 2010 r. to ponad 12 mld zł. W powstałych tam zakładach zatrudnienie znalazło ponad 30 tys. pracowników. (PAP)

 

pdo/ wkr/ mki/ gma/