Pytanie:
Czy przepisy Ordynacji podatkowej stosuje się do jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości w związku z uchwaleniem planu miejscowego lub jego zmianą?

Odpowiedź:
Do jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości w związku z uchwaleniem planu miejscowego lub jego zmianą stosuje się ordynację podatkową.

Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Opłata ta jest dochodem własnym gminy. Wysokość opłaty nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów


W przepisie powyższym wyraźnie stwierdzone zostało, że omawiana opłata stanowi dochód własny gminy. Tymczasem zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa jej przepisy stosuje się do:

1) podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego, do których ustalania lub określania uprawnione są organy podatkowe;
2) opłaty skarbowej oraz opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych;
3) spraw z zakresu prawa podatkowego innych niż wymienione w pkt 1, należących do właściwości organów podatkowych.

Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, przepisy działu III ordynacji stosuje się również do opłat oraz niepodatkowych należności budżetu państwa, do których ustalenia lub określenia uprawnione są organy inne niż organy podatkowe.

Przepisów Ordynacji nie stosuje się do świadczeń pieniężnych wynikających ze stosunków cywilnoprawnych oraz do opłat za usługi, do których stosuje się przepisy o cenach.

Z powyższego wynika zatem, że do jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości w związku z uchwaleniem planu miejscowego lub jego zmianą stosuje się ordynację podatkową.