Celem dialogu technicznego jest pomoc zamawiającemu w przygotowaniu specyfikacji istotnych warunków zamówienia, zapoznanie się przez zamawiającego z najlepszymi, najkorzystniejszymi, najnowszymi lub innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi, organizacyjnymi, technologicznymi i ekonomicznymi, jak również uzyskanie informacji związanych z oszacowaniem wartości planowanego zamówienia.

Forma doradztwa i pozyskiwanie informacji może przybrać różne formy. Może to być wymiana korespondencji czy spotkania ogólne ze wszystkimi wykonawcami. Wydaje się jednak, że najlepszą i preferowaną metodą są odrębne spotkania zamawiającego z każdym z uczestników dialogu.

Decyzja o skorzystaniu z dialogu technicznego należy do zamawiającego. Nie jest konieczne wykazywanie spełnienia żadnych dodatkowych ustawowych przesłanek. Podobnie jak w trybach udzielenia zamówienia, to zamawiający jest gospodarzem postępowania i to on wyznacza warunki i zasady udziału w dialogu technicznym. Na działania zamawiającego wykonawcom nie przysługują środki ochrony prawnej przewidziane w ustawie pzp.

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia uwzględniająca rynkowe realia w kontekście potrzeb i wymagań zamawiającego może zmniejszyć zapytania do jej treści na etapie trwania przetargu oraz liczbę odwołań do Krajowej Izby Odwoławczej. A to może przełożyć się na skrócenie czasu trwania procedury.

Mimo kilku zagrożeń, które wiążą się z przeprowadzeniem dialogu technicznego, nową regulację należy ocenić pozytywnie, a zamawiających zachęcić do ogłaszania dialogów technicznych. Zresztą liczba przeprowadzanych dialogów technicznych rośnie. Korzyści płynące z ich mądrego przeprowadzenia mogą być widoczne w każdym sektorze rynku. Dialog bowiem minimalizuje koszty związane z postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego.

Źródło: Rzeczpospolita