Spółka gminna ze 100% udziałem JST planuje nową inwestycję polegającą na budowie sieci wodociągowej, wartość robót wstępnie oszacowano na ok. 400.000 zł. Ponieważ sytuacja ekonomiczna spółki nie jest na tyle dobra, aby sama mogła tę inwestycje przeprowadzić, powstał projekt porozumienia pomiędzy spółką, gminą i inwestorami prywatnymi (prowadzącymi i nieprowadzącymi działalności gospodarczej). Porozumienie to miałoby zawierać zapis o tym, że spółka prowadzi inwestycję i wspólnie z gminą i inwestorami partycypują w kosztach. Spółka pokrywa 25% kosztów, inwestorzy prywatni w porozumieniu tym poprzez wpłatę 50% kosztów inwestycji dokonują darowizny na rzecz spółki, gmina również pokrywa 25% kosztów.
Jakie skutki podatkowe rodzi owe porozumienie dla spółki (podatek VAT)?

Czy prywatni inwestorzy muszą odprowadzić podatek VAT od darowanej spółce gotówki?

Odpowiedź

Darowizny pieniężne dokonywane przez inwestorów nie będą podlegać w ogóle opodatkowaniu podatkiem VAT.

Uzasadnienie

Udzielając odpowiedzi na zadane pytanie w pierwszej kolejności należy skonstatować, iż jak wynika to z treści pytania kwoty uiszczane przez inwestorów na rzecz Spółki mieć będą charakter darowizn pieniężnych, a nie odpłatności za świadczenie (ew. przyszłe świadczenia) przez nią realizowane.

Zakres czynności opodatkowanych podatkiem VAT określony został mocą art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)- dalej u.p.t.u. Jak wynika z powyższej regulacji prawnej, w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT nie przewidziano darowizn pieniężnych. Co więcej, w świetle art. 2 pkt 6 u.p.t.u., za towar nie uznaje się pieniędzy, w związku z czym ich przekazanie nie może być traktowane jako dostawa towarów.

Tym samym, uznać należy, że darowizny pieniężne dokonywane przez inwestorów prywatnych z przeznaczeniem na realizację inwestycji w postaci budowy sieci wodociągowej nie podlegają w ogóle opodatkowaniu podatkiem VAT. Oznacza to brak obowiązku naliczenia tego podatku przez ww. inwestorów, a także przez Spółkę.

Brak obowiązku opodatkowania podatkiem VAT darowizn pieniężnych podkreślany jest w interpretacjach organów podatkowych (por m.in.: interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 2 grudnia 2009 r., ILPP2/443-1171/09-6/EN; interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 23 listopada 2009 r., ITPP2/443-757/09/RS).

Uwagi

Wprawdzie nie stanowi to przedmiotu pytania, to jednak warto wspomnieć, iż w ramach realizacji inwestycji Spółce przysługiwać będzie, co do zasady, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od nabywanych towarów/usług, jeżeli tylko inwestycja zostanie wykorzystana do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 u.p.t.u.).

W przypadku wykorzystywania sieci dla świadczenia usługi dostawy wody (i ew. odprowadzania ścieków) warunek wskazany w poprzednim akapicie uznać trzeba za spełniony, gdyż wymienione tutaj usługi stanowią czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT (usługi dostawy wody i odprowadzania ścieków podlegają opodatkowaniu według stawki VAT 7% - art. 41 ust. 2 u.p.t.u. w związku z poz. 138 oraz poz. 153 załącznika nr 3).

Bez znaczenia dla skorzystania z prawa do odliczenia podatku VAT pozostawać będzie wówczas okoliczność, iż część wydatków została pokryta przez spółkę ze środków pozyskanych wcześniej od prywatnych inwestorów w drodze darowizn pieniężnych.