Generalny Inspektor Danych osobowych w odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich przedstawił szereg rozwiązań mających na celu zabezpieczenie danych obywateli podczas zbliżającego się narodowego spisu powszechnego.
 
Główny Urząd Statystyczny nie będzie miał możliwości ujawnienia zebranych przez siebie danych do celów innych, aniżeli określonych w ustawie o statystyce publicznej. Zgodnie z art. 10 powyższej ustawy, dane te mogą być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do tworzenia przez służby statystyki publicznej operatu do badań statystycznych prowadzonych przez te służby.
 
Aby zachować pewność, że przestrzegana będzie tzw. tajemnica statystyczna, GUS nie będzie uprawniony również do outsourcingu, czyli zlecenia przetwarzania danych innym podmiotom. Dodatkowe obostrzenia dotyczą także systemu informatycznego wykorzystywanego w spisie. GUS przeprowadzi analizę ryzyka dla przetwarzanych danych oraz opracuje i wdroży specyficzne wymagania bezpieczeństwa systemu i dokona jego audytu.
 
Również sam zakres informacji zbieranych w spisie poddany zostanie ograniczeniu do minimum potrzebnych danych. Na pozostałe pytania dotyczące choćby pozostawania w nieformalnym związku czy wyznania respondenci odpowiedzą dobrowolnie.
 
Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Wspólnota, nr 9/693 z dnia 27 lutego 2010 r.