Odpowiedź eksperta pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne.

W specyfikacji istotnych warunków zamówienia na roboty budowlane zamawiający zobowiązany jest zastrzec dla wykonawcy obowiązek przedłożenia zamawiającemu projektu umowy o podwykonawstwo, jak również poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii zawartej umowy o podwykonawstwo.

W odniesieniu do zamówień, których przedmiotem są usługi lub dostawy, przepisy ustawy - Prawo zamówień publicznych, nie przewidują szczególnej regulacji. Dopuszczalne jest zastosowanie w drodze analogii postanowień odnoszących się do zamówień na roboty budowlane.

Nowela przepisów p.z.p., która weszła w życie w dniu 24 grudnia 2013 r., wprowadziła regulacje odnoszące się do zapłaty wynagrodzenia z tytułu realizacji umowy w sprawie zamówienia publicznego w przypadkach, gdy wykonawca korzysta z podwykonawców przy realizacji takiej umowy. Zgodnie z brzmieniem art. 143b ust. 1 p.z.p.:
- wykonawca, podwykonawca lub dalszy podwykonawca zamówienia na roboty budowlane zamierzający zawrzeć umowę o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, jest obowiązany, w trakcie realizacji zamówienia publicznego na roboty budowlane, do przedłożenia zamawiającemu projektu tej umowy, przy czym podwykonawca lub dalszy podwykonawca jest obowiązany dołączyć zgodę wykonawcy na zawarcie umowy o podwykonawstwo o treści zgodnej z projektem umowy;
- wykonawca, podwykonawca lub dalszy podwykonawca zamówienia na roboty budowlane przedkłada zamawiającemu poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię zawartej umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, w terminie 7 dni od dnia jej zawarcia.

Analiza przywołanych postanowień wskazuje, że mają one charakter bezwzględnie obowiązujący. Tym samym, zamawiający zobowiązany jest zawrzeć w treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia powyższe wymagania. Potwierdzeniem i uzupełnieniem opisanych wyżej obowiązków jest treść art. 143d ust. 1 p.z.p.

Przywołany przepis wskazuje na obligatoryjną treść umowy w sprawie zamówienia publicznego na roboty budowlane, tj. wprowadzenie obowiązku przedkładania przez wykonawcę zamawiającemu projektu umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, a także projektu jej zmiany, oraz poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii zawartej umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, i jej zmian; jak również obowiązku przedkładania przez wykonawcę zamawiającemu poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii zawartych umów o podwykonawstwo, których przedmiotem są dostawy lub usługi, oraz ich zmian.

Należy jeszcze zwrócić uwagę na postanowienie art. 143b ust. 8 p.z.p., zgodnie z którym wykonawca, podwykonawca lub dalszy podwykonawca zamówienia na roboty budowlane przedkłada zamawiającemu poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię zawartej umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są dostawy lub usługi, w terminie 7 dni od dnia jej zawarcia (z wyłączeniami określonymi w tym przepisie).

Regulacje zawarte w art. 143b p.z.p. odnoszące się do umowy o podwykonawstwo stosuje się odpowiednio do zmian tej umowy. Regulacje te znajdują zastosowanie przez cały okres realizacji umowy w sprawie zamówienia publicznego na roboty budowlane, w tym w przypadku zmiany podwykonawcy w trakcie realizacji takiej umowy.