Odpowiedź eksperta pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne.

W sytuacji faktycznej przedstawionej w treści pytania zamawiający nie jest zobowiązany do stosowania przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych.

Zgodnie z regułą wynikającą z art. 4 pkt 8 p.z.p., przepisów p.z.p. nie stosuje się do zamówień, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30.000 euro (przed zmianą p.z.p. z 14 marca 2014 r. - zamówień, których wartość nie przekraczała wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14.000 euro). Zasada powyższa odnosi się również do postępowań o udzielenie zamówienia publicznego realizowanego w trybie z wolnej ręki. Brak jest bowiem przepisów, z których należałoby wywieść, iż art. 4 pkt 8 p.z.p. nie znajduje zastosowania w przypadku udzielania zamówień w trybie z wolnej ręki. Powyższe oznacza, że jeżeli zamawiający, dochowując należytej staranności, oszacował wartość zamówienia dodatkowego i ustalił, iż nie przekracza ona progu wynikającego z art. 4 pkt 8 p.z.p., to do udzielenia takiego zamówienia nie musi stosować przepisów p.z.p.
Podkreślić jednak należy, że pomimo iż przepisy p.z.p. nie znajdują w przedmiotowym stanie faktycznym zastosowania, to jednak zamawiający powinien mieć na uwadze zasady wydatkowania środków publicznych, tj. przede wszystkim: celowość, oszczędność oraz uzyskanie najlepszych efektów z danych nakładów.