We wtorek w Gdańsku podsumowano dotychczasową realizację programu rewitalizacji zaniedbanej przemysłowej dzielnicy Letnica. Program jest realizowany na obszarze ok. 12 ha, na którym kilka lat temu mieszkało ok. 1,3 tys. osób. Obecnie mieszka tam ok. 1,5 tys. osób i liczba mieszkańców ciągle wzrasta.

Kierownik Referatu Rewitalizacji Urzędu Miasta w Gdańsku Grzegorz Sulikowski poinformował PAP, że do tej pory zrealizowano ok. 90 proc. planowanych przedsięwzięć i wydano ok. 43 mln zł. Projekt realizowany jest od 2008 r., a jego koszt szacowano na ok. 60 mln zł. Sulikowski ocenia, że program uda się zrealizować za ok. 50 mln zł. „Zaoszczędzone pieniądze mają być przekazane na rewitalizację innych gdańskich dzielnic” – dodał. Ponad 14 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Pomorskiego. Pozostałe pieniądze są z budżetu Gdańska.

Sulikowski poinformował, że w ramach programu 29 komunalnych budynków (mających w sumie 130 mieszkań) zostało kapitalnie wyremontowanych. „Budynki z przełomu XIX i XX wieku np. nie miały łazienek, miały drewniane klatki schodowe” – wyjaśnił. Kilkadziesiąt budynków mieszkalnych zostało zburzonych. „Były w złym stanie i nie opłacało się ich remontować, a ponadto część z nich położona byłaby blisko budowanej właśnie Trasy Sucharskiego” – tłumaczył. W miejscu części wyburzonych domów mają powstać lokale usługowe.

W ramach programu wyremontowano w sumie ok. 1,5 km ulic, m.in. ul. Starowiejską, Antoniego Michny, Suchą, Sielską, Niecałą i fragmenty ulic Stalowej oraz Szklana Huta.

Na potrzeby działań społecznych i aktywizacji mieszkańców zostały też wyremontowane pomieszczenia i sala gimnastyczna w byłej szkole podstawowej przy ul. Suchej oraz budynek przy ul. Uczniowskiej, gdzie na początku przyszłego roku ma być otwarte centrum społeczno-edukacyjne dzielnicy, tzw. Dom Otwarty.

W ciągu najbliższego roku na terenie Letnicy mają być także zagospodarowane podwórka. Ich łączna powierzchnia wynosi ok. 5 ha. „Będzie zieleń, place zabaw dla dzieci, miejsca parkingowe, śmietniki, miejsca do odpoczynku” – dodał.

Równolegle do działań rewitalizacyjnych w dzielnicy powstają nowe budynki mieszkalne, m.in. Towarzystwa Budownictwa Społecznego zbudowały w Letnicy ok. 150 mieszkań.

Na tzw. rewitalizację społeczną, czyli aktywizację mieszkańców, przeznaczono ok. 3,6 mln zł.

Katarzyna Kownacka-Nowaczek z Referatu Rewitalizacji Urzędu Miasta w Gdańsku uważa, że rewitalizacja to przede wszystkim działania społeczne. „Bez rewitalizacji społecznej te wszystkie przebudowy, remonty nie mają sensu, bo bez takich działań one nie przetrwają”.

Wyjaśniła, że w ramach rewitalizacji społecznej najpierw została stworzona mapa potrzeb i zasobów dzielnicy. „Pytaliśmy bardzo długo mieszkańców, czego im w dzielnicy brakuje i na podstawie tego stworzyliśmy szeroki program społeczny” – dodała. Program jest obecnie realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta oraz Centrum sztuki Współczesnej Łaźnia.

W ramach programu realizowane są głównie działania dotyczące spędzania czasu wolnego, rozwijania talentów, ale mające też na celu przywiązanie mieszkańców do dzielnicy. Organizowane są m.in. zajęcia sportowe, kulturalne, działa Klub Kobiet Aktywnych; jest też doradztwo zawodowe, doradztwo finansowe oraz pomoc socjalna. Kownacka-Nowaczek ocenia, że „obecnie zainteresowanie mieszkańców programem jest bardzo duże, ale na początku, 4-5 lat temu było bardzo trudno”.

Letnica to przemysłowa dzielnica Gdańska, na terenie której - w miejscu zlikwidowanych ogródków działkowych - powstał stadion piłkarski PGE Arena Gdańsk.

Letnica jest jedną z czterech gdańskich dzielnic objętych kompleksowym projektem rewitalizacyjnym, dotowanym przez Unię Europejską. Odnawiane są też: Dolny Wrzeszcz, Nowy Port oraz Dolne Miasto. (PAP)

bls/ je/ gma/