Wójt odnotuje fakt cofnięcia pełnomocnictwa do oddania głosu w wyborach udzielonego przez niepełnosprawnego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało przepisy regulujące te kwestie.

Jak wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie spisu wyborców oraz wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do kompetencji wójta (burmistrza, prezydenta miasta) należy odnotowanie w spisie wyborców faktu cofnięcia lub wygaśnięcia pełnomocnictwa do głosowania.

Zaproponowane przez resort spraw wewnętrznych zmiany podyktowane są koniecznością dostosowania przepisów do zmienionej ustawy dotyczącej wyboru Prezydenta RP. Zgodnie z jej treścią osoby niepełnosprawne mogą oddać głos wyborach poprzez wskazanego pełnomocnika. Nie ustanowiono natomiast regulacji dotyczącej cofnięcia lub wygaśnięcia pełnomocnictwa do głosowania w spisie wyborców. Na mocy nowelizacji rozporządzenia osoba niepełnosprawna będzie mogła cofnąć udzielone wcześniej pełnomocnictwo i wziąć udział w wyborach samodzielnie.

Uprawnionym do bycia pełnomocnikiem jest bliski członek rodziny (dziecko, wnuk, małżonek, rodzic), przy czym ważne jest, żeby osoba taka była wpisana do rejestru wyborców w tej samie gminie co udzielający pełnomocnictwa lub posiadała zaświadczenie o prawie do głosowania.



Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Gazeta Prawna z dnia 14 kwietnia 2010 r.