Minister Edukacji Narodowej rozpoczyna konsultacje w sprawie zmian w funkcjonowaniu młodzieżowych ośrodków socjoterapii.

Zdaniem resortu edukacji wszystkie ośrodki powinny posiadać szkołę i zapewniać całodobową opiekę przez cały rok, zatem również i w okresie wolnym od zajęć szkolnych. W młodzieżowym ośrodku socjoterapii uczeń będzie mógł zostać umieszczony tylko decyzją rodziców. Obecnie skierowanie może nastąpić także na skutek orzeczenia sądu – rezygnacja z tej możliwości wyeliminuje z ośrodków młodzież z przeszłością kryminalną. Będą oni kierowani do młodzieżowych ośrodków wychowawczych.

Uzasadnieniem dla tych zmian jest konieczność uporządkowania systemu placówek podległych ministrowi. Eksperci nie zgadzają się z częścią proponowanych zmian.

Większość młodzieżowych ośrodków socjoterapii i ośrodków wychowawczych prowadzą powiaty, w niektórych województwach nie ma jednak ani jednego ośrodka. Samorządy nie zakładają tego typu placówek, mimo że mogą liczyć na subwencję oświatową na utrzymanie wychowanków.

Opracowanie: Bartosz Starczewski, RPE WKP
Źródło: Gazeta Prawna z dnia 19 stycznia 2010 r.