Zdaniem sekretarza gminy Solec Zdrój Barbary Simon baseny mineralne to inwestycja korzystna dla samorządów i prywatnego inwestora, którym jest hotel „Malinowy Zdrój”. Gmina liczy na rozwój turystyki leczniczej i kosmetycznej, w efekcie czego korzyści odniosą także właściciele pensjonatów i kwater prywatnych. Ponadto powstaną 53 nowe miejsca pracy.

„Nabraliśmy także doświadczeń w realizacji projektów partnerstwa publiczno-prywatnego. (...) Nasz był dość trudny, finansowany hybrydowo, z udziałem środków unijnych. Zgodnie z umową inwestor prywatny w zamian za wkład finansowy będzie użytkownikiem obiektu przez określony czas. Udział gminy w inwestycji to grunty pod obiekt, którego właścicielem zostaje samorząd” - wyjaśniła we wtorek Simon.

To jedyny projekt partnerstwa publiczno–prywatnego realizowany w regionie świętokrzyskim.

Jak podkreślił członek zarządu województwa świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski, wypracowany przez gminę Solec Zdrój model współpracy jest atrakcyjny dla samorządu. Umożliwia bowiem realizację inwestycji przy minimalnym zaangażowaniu finansowym.

„Mam nadzieję, że ścieżka przetarta przez gminę Solec Zdrój będzie znacznie szerzej stosowana w nowej perspektywie finansowej (UE - PAP) 2014–2020. (...) Podajemy ją jako przykład do wykorzystania w projektach z obszaru sportu, turystyki i rekreacji, czyli tych działaniach, które w regionie chcemy rozwijać” - stwierdził.

Dodał, że samorządy niechętnie podejmują się realizacji takich projektów ze względu m.in. na skomplikowane przepisy.

Baseny mineralne w Solcu Zdroju zostaną otwarte w styczniu 2013 r. Przedsięwzięcie kosztowało prawie 20 mln zł, z czego 8 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

W kompleksie o powierzchni 4,5 tys. m kw. znajdą się baseny rehabilitacyjne z kąpielami leczniczymi oraz rekreacyjne, w tym m.in. basen dla dzieci. Soleckie baseny będą wykorzystywać lokalną wodę siarkową. 

and/ amac/