Regionalne Izby Obrachunkowe zbadały w ostatnim roku prawie 164 tys. uchwał i zarządzeń organów j.s.t. oraz związków komunalnych, wynika z opublikowanego przez KRRIO sprawozdania z ich działalności. Podane do publicznej wiadomości wyniki kontroli nie są dla władz lokalnych korzystne, najwięcej problemów organy samorządowe miały z uchwalaniem budżetu. Prawie co piąta uchwała tego typu była podjęta z naruszeniem prawa (16,1 proc.), co gorsza tendencja jest rosnąca (rok temu 14,1 proc.). W uchwałach i zarządzeniach zmieniających budżet błędów było zdecydowanie mniej, jedynie 1,8 proc.

Najwięcej zastrzeżeń Regionalne Izby Obrachunkowe miały do błędnego planowania. Część organów gminnych zaplanowała wyższe wydatki bieżące niż dochody bieżące, powiększone o nadwyżkę budżetową i wolne środki, co jest niezgodne z ustawą o finansach publicznych. Samorządy nie potrafiły również określić właściwie kwot deficytu i wskazać źródła jego pokrycia. Zdarzało się także błędne ustalenie limitów zobowiązań w związku z zaciągniętymi kredytami i pożyczkami.

Kontrole wykazały też dużo umyślnie stosowanych nieprawidłowych praktyk, które miały pomóc samorządom w spełnieniu ustawowych limitów. Jedną z takich metod jest zaniżenie kwoty rezerwy celowej na zadania zarządzania kryzysowego, dzięki czemu władze lokalne mogą określić wyższe sumy na wydatki bieżące. Podobną praktyką jest ustalenie niższego od wymaganego ustawowo 01, proc. progu wydatków budżetu na rezerwę ogólną.

RIO zwróciła również uwagę przypadków błędnego upoważnienia osób do zmian w budżecie. Upoważnienie były osoby, które nie miały do tego uprawnień. Na mniejszą skalę wykryto również błędy rachunkowe i pisarskie, oraz upoważnianie

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna