Zmiany w kryteriach dopuszczenia do obrotu dotyczyć mają kotłów od 0 do 500 kW, a więc wykorzystywanych głównie w gospodarstwach domowych oraz małych i średnich zakładach. Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów zobowiązuje wprowadzających do obrotu kotły, do spełnienia wymagań konstrukcyjnych dotyczących poziomu emisji tlenku węgla, organicznych związków gazowych oraz pyłu. Akt ten wprowadza również zakaz stosowania rusztu awaryjnego.

Dopuszczalne wartości poszczególnych substancji, różnią się jednak w zależności od sposobu zasilania paliwem, który może być ręczny lub automatyczny. Granice wartości emisji wyraża się w miligramach substancji na metr sześcienny gazów odlotowych odniesiony do temperatury 0°C, ciśnienia 1013 mbar oraz gazu suchego. W przypadku sposobu ręcznego, wynoszą one dla CO -700, OGC - 30, a dla pyłów 60. Z kolei dla sposobu automatycznego, CO -500, OGC - 20, a dla pyłów 40.

Przepisów rozporządzenia nie stosuje się jednak do kotłów wytwarzających ciepło wyłącznie na potrzeby zapewnienia ciepłej wody użytkowej czy przeznaczonych do ogrzewania i rozprowadzania para wodnej lub powietrza. Akt ten nie znajduje zastosowania również w przypadku kotłów kogeneracyjnych na paliwo stałe o znamionowej mocy elektrycznej 50 kW lub większej, oraz na urządzeń na biomasę niedrzewną. Graniczne wartości poszczególnych emisji Co ważne, w przypadku kotłów wyprodukowanych, a niewprowadzonych do obrotu ani do użytkowania przed dniem 1 października br. przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się od dnia 1 lipca 2018 r.

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe (Dz.U. z 2017 r. poz. 1690) 

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami