Uchwała podjęta przez Radę Miasta rozpoczęła procedurę uzyskania przez Barczewo certyfikatu sieci Cittaslow. Warunkiem przyjęcia do stowarzyszenia będzie spełnienie statutowych wymogów związanych z ochroną środowiska, odtwarzaniem historycznej zabudowy, promocją regionalnej żywności, gościnnością wobec turystów oraz poprawą wygody życia mieszkańców.

Burmistrz liczącego ponad 8 tys. mieszkańców Barczewa Lech Nitkowski powiedział PAP, że po przystąpieniu do sieci spodziewa się wzrostu zainteresowania miastem ze strony turystów.

"Od kilku lat zmieniamy wygląd i klimat naszego miasta. Zasługujemy, by znaleźć się na mapie miejsc, które warto odwiedzić" – stwierdził burmistrz. Jak dodał dzięki inwestycjom zwiększyła się atrakcyjność turystyczna Barczewa, które przez wiele lat kojarzono w kraju głównie z miejscowym więzieniem.

W ostatnich latach zrewitalizowano za ponad 8 mln zł część Starego Miasta. Turystyczną atrakcją mają być odnowione zabytki i jedyne w regionie tzw. kasety archeologiczne - odsłonięte w czasie wykopalisk fragmenty dawnych murów miejskich, które oszklono i podświetlono.

Wkrótce zostanie wyremontowany neogotycki ratusz, a jego wieża stanie się punktem widokowym dla turystów. Przewidziano również remont miejscowego Muzeum im. Feliksa Nowowiejskiego i utworzenie Międzynarodowego Centrum Kultury w dawnym kościele ewangelickim.

Lokalne władze chcą wykorzystać turystycznie położenie Barczewa, które jest pierwszą miejscowością na trasie z Olsztyna w kierunku Wielkich Jezior Mazurskich. Z powodu 14 mostów nad rzekami promuje się ono jako "mała Wenecja Północy".

Stowarzyszenie Cittaslow powstało pod koniec lat 90. we Włoszech dla krzewienia tzw. kultury dobrego życia. Obecnie zrzesza 160 miast z całego świata, mających poniżej 50 tys. mieszkańców.

Ideą tego ruchu jest rezygnacja z intensywnego stylu życia na rzecz spokoju, natury i tradycji. Członkowie sieci posługują się wspólnym znakiem graficznym - pomarańczowym ślimakiem, który symbolizuje ucieczkę od wielkomiejskiego pośpiechu i ma być gwarancją jakości usług turystycznych.

Do polskiego stowarzyszenia Cittaslow należy osiem miast z Warmii i Mazur: Reszel, Bisztynek, Biskupiec, Lidzbark Warmiński, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Ryn i Lubawa oraz Murowana Goślina w Wielkopolsce. Starania o członkostwo rozpoczęły także Gołdap i Dobre Miasto. 

mbo/ mok/ jbr/