Samorządy wskazują na problem w egzekucji świadczeń alimentacyjnych wobec osób przebywających w więzieniu. W opinii władz lokalnych obowiązujące przepisy nie zawierają odpowiednich uregulowań.

Jak podkreślają gminy w praktyce zdarza się często, że osoba nie płacąca alimentów odbywa karę pozbawienia wolności, choćby właśnie ze względu na uporczywą niealimentację. W takim przypadku jednostki samorządu terytorialnego mają ograniczone pole działania w kwestii postępowania mającego na celu wyegzekwowanie zaległych należności.

Jak tłumaczy kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach Piotr Spiżewski, brak jest odpowiednich przepisów prawnych regulujących te kwestie, gdyż większość działań możliwa jest do podjęcia dopiero po zakończeniu odbywania kary przez osobę nie płacącą alimentów. Przebywającego w więzieniu nie można wezwać na wywiad alimentacyjny, odebrać od niego oświadczenia majątkowego czy zobowiązać do zarejestrowania w urzędzie pracy.

Tak skonstruowane przepisy powodują, że gminy w większości przypadków poprzestają na wysłaniu do takiego niesolidnego rodzica decyzji informującej o przyznaniu dla osoby uprawnionej świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego oraz o wysokości zadłużenia.


Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Gazeta Prawna z dnia 21 kwietnia 2010 r.