- Trzeba postawić na jakość edukacji. Odtworzyć dobre szkolnictwo zawodowe, wprowadzić do szkół dwujęzyczność, tak aby każde dziecko posługiwało się językiem angielskim tak jak polskim – przekonywał Borys.

Według senatora Janusza Sepioła wyzwaniem dla samorządu jest przede wszystkim dobre codzienne zarządzanie. Podał przykład stworzenia dogodnego systemu dróg i połączeń kolejowych dla mieszkańców. Ekonomistka Maria Pasło-Wiśniewska odpowiedziała na to: – Rozumiem, że transport jest istotny, ale samorządowcy muszą najpierw wiedzieć, po co mają ludzi w swojej miejscowości zatrzymywać!


Wtórował jej prof. Witold Orłowski, podkreślając, że rozwój społeczny i gospodarczy decyduje się na poziomie małych ojczyzn. – Podatek CIT co prawda zbiera minister finansów, ale to na poziomie regionu tworzone są warunki dla przedsiębiorców, które powodują, że biznes może się rozwijać – mówił. Według niego potrzebny jest kolejny krok w reformie samorządu. – Nie mam poczucia, że samorządy w Polsce są dzisiaj gospodarzami. Gospodarz nie dba tylko o to, jak najlepiej wydać pieniądze, ale o to, żeby ludzie byli jak najbardziej aktywni. Rozwój gospodarczy to cała układanka. Ogromnym błędem jest wyjmowanie jednego jej elementu, np. pożytkowania funduszy unijnych. Traktujmy pieniądze unijne jak kaprys historii, a nie stałe źródło rozwoju – przekonywał zebranych.


– Dobry samorząd powinien umieć podzielić się władzą ze społeczeństwem. Czy polskie samorządy są gotowe, żeby oddać część kompetencji organizacjom pozarządowym? Wątpię. A to jest kolejny wariant dla reformy samorządu – powiedział Piotr Borys.


80 wybranych na jesieni burmistrzów, wójtów, prezydentów miast i radnych – absolwentów programów politycznych Szkoły Liderów – wzięło udział w konferencji na temat „Roli władz lokalnych w demokracji bezpośredniej”, która odbyła się w Senacie z udziałem marszałka Bogdana Borusewicza. Wydarzenie rozpoczęło Akademię Liderów Samorządu – pierwszy w Polsce program przygotowujący wybranych w wyborach lokalnych samorządowców do pełnienia swoich funkcji.

Roczny program Akademii przewiduje wsparcie w planowaniu budżetu gminy, warsztat na temat planowania przestrzennego, cykl webinariów specjalistycznych oraz stworzenie platformy wymiany doświadczeń przez radnych na portalu Facebook. Konferencja i warsztaty przeznaczone są dla absolwentów programów Szkoły Liderów, natomiast ogólnodostępne materiały informacyjne i miejsce wymiany doświadczeń będą służyć wszystkim zainteresowanym samorządowcom w Polsce.

Akademia Liderów Samorządu jest współorganizowana przez Fundację Szkoła Liderów i Fundację Konrada Adenauera w Polsce. Partnerem strategicznym Szkoły Liderów jest Fundacja PZU.