Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało, że należy umożliwić każdemu zainteresowanemu wnioskodawcy wydruk z księgi wieczystej w systemie teleinformatycznym i nadanie mu waloru dokumentu zrównanego w mocy z dokumentem urzędowym, wydawanym przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych.
Ustawowe zagwarantowanie realizacji zasady jawności ksiąg wieczystych poprzez wykorzystanie Internetu znalazło uznanie KRS. Jednak Rada ma zastrzeżenia do samodzielnego tworzenia wydruków dokumentów z systemu ksiąg wieczystych przez wnioskodawcę. Takie rozwiązanie nie będzie sprzyjać pewności obrotu. Stworzy to ryzyko posługiwania się dokumentami, które nie będą odzwierciedlać stanu prawnego nieruchomości opisanego w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych. Rada uważa, ż wydruki nie mogą stanowić podstawowych dokumentów zabezpieczających pewność obrotu. Ponadto KRS zwraca uwagę, że obecnie sytuacja rynkowa nie wymaga samodzielnego dostępu przez wnioskodawców z CBDK dokumentów zrównanych z dokumentami urzędowymi. Postulowane przez resort sprawiedliwości wygoda i szybkość postępowania wieczystoksięgowego nie mogą stanowić celu samego w sobie, który dominowałby nad zasada ochrony własności.
Zdaniem KRS bardziej pożądanym byłoby umożliwianie tworzenia dokumentów przez notariuszy, sądy, komorników oraz organy administracji rządowej. Wydruk mógłby  być zrównany z mocą dokumentów wydawanych przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych po podpisaniu przez właściwy podmiot. Jednocześnie poza notariusze i sądem, inne organy mogłyby tworzyć takie dokumenty tylko na potrzeby konkretnego postępowania. Podpis gwarantuje, że dokument ma legalne pochodzenie i odzwierciedla stan ksiąg wieczystych.
KRS dodaje, że samodzielne wytwarzanie dokumentów przez same zainteresowane osoby wymagałoby dodatkowego sprawdzenia przez notariusza ich prawdziwości.
 

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwosci