Projektodawcy chcą rozszerzenia konstytucyjnych kompetencji Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z proponowanymi zmianami miałby on także orzekać o zgodności z konstytucją przepisów uchwalanych przez organy międzynarodowe, którym Rzeczpospolita Polska przekazała część swoich uprawnień. W praktyce chodzić będzie przede wszystkim o rozporządzenia, dyrektywy i inne przepisy prawne Unii Europejskiej. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w tych sprawach podlegałyby niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym był ogłoszony dany akt. Jeżeli nie miało to miejsca, publikacja byłaby w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
Projekt przewiduje także skutki orzeczenia Trybunału o niekonstytucyjności prawa międzynarodowego. W obecnych przepisach nie zostało to uregulowane, także praktyka nie wyjaśnia istniejących wątpliwości, gdyż Trybunał jeszcze nigdy nie orzekał o sprzeczności umowy międzynarodowej z konstytucją.
Według proponowanych zmian w przypadku uznania takiej niezgodności nie mogłyby być stosowane dotychczasowe regulacje konstytucyjne dotyczące miejsca w polskim porządku prawnym ratyfikowanej umowy międzynarodowej.

Źródło: Gazeta Prawna