Pierwsze czytanie projektu nastąpi na posiedzeniu plenarnym 13-15 stycznia br.

Nowe przpisy zakładają, że dotychczasowi prokuratorzy wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury będących oficerami, są wyznaczani i pełnią służbę w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury na zasadach i w trybie określonych w przepisach dotyczących pełnienia służby poza resortem obrony narodowej.

Sytuacja asesorów wojskowych

Uregulowano również sytuację prawną asesorów wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury. Z uwagi na zakładaną likwidację wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury, po wprowadzeniu proponowanych projektem ustawy – Prawo o prokuraturze zmian, będzie obowiązywał jednolity model asesury prokuratorskiej odbywanej w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury. Z tego też względu zakłada się zwolnienie asesorów wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury z zawodowej służby wojskowej w trybie określonym w ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, dotyczącym wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej przez właściwy organ i jednocześnie powołanie ich z dniem wejścia w życie ustawy o Prokuraturze na stanowiska asesorów powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury.

Urzędnicy wojskowie - do innych prokuratur

Projektowany art. 60 § 4 i 6 dotyczy urzędników i innych pracowników likwidowanych wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury. W przepisie tym zakłada się przejęcie całego personelu urzędniczego i innych pracowników do powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury, przy respektowaniu zasady, że jeżeli urzędnik lub pracownik pracował w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej przechodzi do Prokuratury Krajowej, zaś w przypadku urzędników i pracowników wojskowych prokuratur okręgowych i garnizonowych przechodzą oni odpowiednio do prokuratur okręgowych i rejonowych, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w dotychczasowej wysokości, jeżeli wynagrodzenie urzędnika lub pracownika jest niższe od pobieranego na poprzednio zajmowanym stanowisku. Tym samym gwarantuje się urzędnikom i innym pracownikom likwidowanych wojskowych jednostek organizacyjnych zachowanie wynagrodzeń w wysokości nie niższej od dotychczas pobieranego.

Wydziały wojskowe

W powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury stworzy się komórki organizacyjne właściwe w sprawach  wojskowych: Departament do Spraw Wojskowych w Prokuraturze Krajowej, wydziały do spraw wojskowych w prokuraturach okręgowych oraz działy do spraw wojskowych w prokuraturach rejonowych.

Likwidowane wojskowe jednostki organizacyjne prokuratury są jednocześnie jednostkami wojskowymi, przewiduje się, że dotychczasowe obowiązki i uprawnienia Naczelnego Prokuratora Wojskowego, wojskowych prokuratorów okręgowych i wojskowych prokuratorów garnizonowych, w sprawach wynikających z ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, przejmuje Prokurator Generalny. 

Już 4 kwietnia  2016 r. Prokuratura Wojskowa i jednostki jej podległe przestanie funkcjonować.
 

Dowiedz się więcej z książki
Prokuratura w Polsce (1918-2014)
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł