Na stanowisko prezesa NRA kandydują: adw. Andrzej Zwara, adw. Krzysztof Boszko i adw. Robert Rynkun-Werner, na prezesa Wyższego Sądu Dyscyplinarnego adw. Radosław Baszuk i adw. Jacek Ziobrowski, zaś na przewodniczacego  Wyższej Komisji Rewizyjnej adw. Sławomir Ciemny i adw. Marek Kopczyński. Więcej>>> 
W oficjalnej części otwierającej Zjazd wręczono odznaczenia państwowe i samorządowe. Złoty Krzyż Zasługi z rąk Krzysztofa Łaszkiewicza, sekretarza stanu w kancelarii Prezydenta RP, odebrał adw. Wiktor Kołakowski, wieloletni dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Płocku. Już po raz trzeci Zjazd przyznał Wielką Odznakę Adwokatura Zasłużonym. Otrzymali ją: adw. Marian Anczyk (pośmiertnie), adw. Anna Bogucka-Skowrońska, adw. Jan Ciećwierz, adw. Andrzej Dzięcioł, adw. Andrzej Siemiński oraz adw. Krystyna Skolecka-Kona. Z kolei adw. Jolanta Zajdel–Sarnowicz odebrała odznaczenie „Adwokatura Zasłużonym”. W imieniu odznaczonych głos zabrała adw. Krystyna Skolecka-Kona, która powiedziała: Adwokatura jest niemłoda, ale była, jest i będzie silna, niezależna, samorządna. Ten etos, charyzmę i patriotyzm musimy umieć przekazać młodemu pokoleniu. 
Gośćmi Zjazdu są liczni przedstawiciele sądownictwa, parlamentu RP, zagranicznych adwokatur, samorządów zawodów zaufania publicznego i władz samorządowych, w tym m.in.: Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego oraz Wojciech Hermeliński i Stanisław Rymar – sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, Lech Paprzycki, prezes Sądu Najwyższego, min. Wojciech Hajduk z ministerstwa sprawiedliwości, Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK oraz Piotr Uszok, prezydent Katowic.
- Adwokatura Polska potęgą jest i basta. – tym zdaniem prezes TK Andrzej Rzepliński rozpoczął swoje wystąpienie. Zaznaczył, że w zawodzie adwokata ważne jest poczucie optymizmu, które daje nadzieję na wygraną sprawę. Natomiast Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli, podziękował Naczelnej Radzie Adwokackiej za zauważenie i podjęcie się nagłośnienia problemu dotyczącego retencji danych. Przypomniał, że dzięki pracom komisji NRA i apelacji do władz państwowych o ustawowe zamiany sytemu w tym zakresie, udało się skrócić czas przechowywania danych z 24 do 12 miesięcy. Przedstawiciele samorządów zawodów zaufania publicznego zgodnie nawoływali do transparentnej współpracy pomiędzy środowiskami zawodowymi oraz do obrony samorządności, która w ostatnich trzech latach przeżywała okresy zagrożenia. Głos zabrali również goście z zagranicy, którzy dziękowali NRA za działalność międzynarodową, jednocześnie podkreślając wysoką pozycję polskiej palestry na forum zagranicznym.

Czytaj także:
Abp Skworc wzywa adwokatów do odporności na polityczne naciski