Delegaci z Państw Członkowskich organizacji na ostatnim swym posiedzeniu zatwierdzili główne kierunki działania w bieżącym roku. Po pierwsze CCBE będzie przeciwdziałać zagrożeniom dla podstawowych wartości zawodu prawnika oraz praworządności wynikających z działań podejmowanych pod pretekstem przeciwdziałania kryzysowi finansowemu w Krajach Członkowskich Unii Europejskiej.
Presja wywierana przez tak zwaną Troikę (Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny) na niektóre Kraje Członkowskie, by dokonały szeregu reform strukturalnych jako warunku otrzymania pożyczek ratujących je przed niewypłacalnością, ma znaczące konsekwencje dla zawodów prawniczych i dla wymiaru sprawiedliwości jako całości. Zmiany wymuszane na tych krajach często prowadzą do zagrożenia niezależności zawodów prawniczych, co stoi w sprzeczności z zapisami szeregu dokumentów międzynarodowych takich jak rezolucje Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie niezależności sądownictwa oraz w sprawie roli prawników w postępowaniach sądowych, a także Rekomendacji Rady Europy w sprawie wykonywania zawodu prawnika. W takich krajach jak Irlandia, Grecja, Portugalia i Włochy kluczowe wartości chronione przez prawo międzynarodowe i krajowe (niezależność, unikanie konfliktu interesów i ochrona tajemnicy zawodowej) oraz zdolność samorządów zawodowych do wykonywania ich funkcji regulacyjnych są naruszane przez działania rządów podejmowanych pod naciskiem Troiki. Wprowadzenie proponowanych zmian w tych krajach może stanowić poważne zagrożenie dla obywateli w dostępie do usług prawnych świadczonych przez prawników, a co za tym idzie zagrożeniu może ulec ich prawo do niezawisłego i sprawiedliwego sądu, gwarantowanego przez Europejską Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wartości.  Dlatego CCBE wzywa Troikę oraz zaangażowane instytucje międzynarodowe, władze krajowe i wszystkie inne zainteresowane strony do zmiany tych propozycji, które stwarzają zagrożenie dla praw podstawowych obywateli.
Podejmowane działania antykryzysowe muszą respektować prawa i wolności odnoszące się do Wymiaru Sprawiedliwości. CCBE oczekuje na przedstawienie konkretnych projektów aktów prawnych dotyczących regulacji rynku usług prawnych w Portugalii, Włoszech i Grecji. Popiera też sprzeciw Adwokatury Greckiej w sprawie żądania wysuniętego przez Troikę, by przygotowywany projekt nowych zasad etyki zawodowej prawników greckich był przed jego przyjęciem zatwierdzony przez przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego. Komitet Stały CCBE zaaprobował przedstawione przez Prezydencję wytyczne dotyczące interwencji CCBE w sprawach opisanych powyżej.