Skargi obejmują cały wachlarz problemów, począwszy od trudności spowodowanych złożonym charakterem zagranicznych przepisów podatkowych, po brak jasnych informacji dla cudzoziemców oraz niekompatybilne systemy podatkowe w różnych państwach członkowskich. Pracownicy transgraniczni mają trudności z uzyskaniem od zagranicznych organów podatkowych kwoty wolnej od podatku, ulg i odliczeń podatkowych, jak również są często poddani podwójnemu opodatkowaniu.
Obywatele dokonujący za granicą zakupu nieruchomości często nie mogą korzystać ze zwolnień podatkowych lub muszą płacić podatki od nieruchomości wyższe niż rezydenci, a osoby, które przeprowadzają się za granicę lub kupują tam samochód, borykają się z problemem podwójnego podatku rejestracyjnego. Osoby posiadające dochody z inwestycji zagranicznych uważają, że trudno jest wyegzekwować prawo do zwolnienia od podatku u źródła nakładanego przez inne kraje.
W komunikacie przedstawiono plany dotyczące niektórych aspektów, takich jak: dochody transgraniczne, podatki od spadków, podatki od dywidend, podatki rejestracyjne od pojazdów i handel elektroniczny. Komunikat ma również na celu określenie, w jakiej dziedzinie należy podjąć działania, zarówno na szczeblu Unii, jak i na szczeblu krajowym, by w większym stopniu uspójnić systemy podatkowe państw członkowskich, tak aby nie zniechęcać obywateli do aktywności transgranicznej.
Komisja podkreśla, że najlepszą drogą rozwiązania problemów takich jak podwójne opodatkowanie i złożony charakter procedur administracyjnych jest należyta współpraca pomiędzy państwami członkowskimi. Zgodnie z komunikatem państwa członkowskie powinny opracowywać i wdrażać swoje środki i praktyki polityki podatkowej w taki sposób, aby nie zniechęciło to obywateli do podejmowania aktywności transgranicznej. Powinny również ściślej ze sobą współpracować w celu uniknięcia niekompatybilnych przepisów podatkowych będących źródłem przeszkód i barier na rynku wewnętrznym.
Bruksela ma zamiar wzmocnić swoje działania zmierzające do ułatwienia państwom członkowskim wprowadzenia większej spójności w systemach podatkowych oraz zaproponuje konkretne środki w celu zapobieżenia trudnościom podatkowym, które napotykają obywatele Unii, lub ich wyeliminowania.


Źródło: www.euractiv.pl