Rywalizacja konkursowa przebiegała w trzech etapach. Etap pierwszy odbył się 30 marca – w 176 szkołach podstawowych i gimnazjach. Składał się z pisemnego testu i wypowiedzi ustnych przed Komisją, w której zasiadali radcy prawni. Etap drugi – okręgowy – odbywał się w miastach wojewódzkich. W części pierwszej uczestnicy rozwiązywali w formie pisemnej kazus, a następnie odpowiadali ustnie na wylosowane pytania.
Do etapu centralnego zakwalifikowało się 67 uczniów z 12 województw. Odbył się on w stołecznym gmachu Polskiej Akademii Nauk 17 i 18 maja i polegał na ustnej wypowiedzi przed Komisją Centralną.

Laureaci ze szkół podstawowych:
I miejsce i nagrodę (1500zł) otrzymała Weronika Doreń ze szkoły podstawowej nr34 z Łodzi,
II miejsce i nagrodę (1000)zł  - otrzymał Maciej Gligowski ze szkoły podstawowej nr 15 w Radomiu
III miejsce i nagrodę (700zł) -  otrzymał Kosma Grzegory ze szkoły podstawowej nr 3  w Warszawie.

Laureaci z gimnazjów:
I miejsce zajął Kamil Szydłowski z Gimnazjum nr 1 w Kłodawie (nagroda 2000zł),
II miejsce zajął - Jakub Jędrzejczak z Prywatnego Gimnazjum we Włocławku (nagroda 1500zł),
III miejsce zajął - Mikołaj Kuncewicz - z Gimnazjum nr 3 w Ostrowie Wielkopolskim (nagroda 1000zł).


Do finalistów Konkursu list wystosowała Agata Kornhauser-Duda, małżonka Prezydenta RP. Jak podkreślają organizatorzy konkursu, członkowie Komisji konkursowych byli pod wrażeniem wiedzy i erudycji finalistów. Styl wypowiedzi i kultura osobista finalistów przynosi polskiej szkole chlubę.

Zgodnie z sugestiami nauczycieli zdecydowano się na przyznawanie nagród pieniężnych, pozwalających dzieciom i młodzieży na osobiste decyzje o ich wydatkowaniu – zgodnie z ich preferencjami i potrzebami. Każdy z uczestników otrzymał też nagrody rzeczowe - od firmy AVIVA - torby, opaski, kamizelki odblaskowe oraz długopisy z pendrivami zakupione przez KRRP.