Weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 5 stycznia 2012 r. w sprawie zbierania informacji na temat używania przez oskarżonego środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych.
Zgodnie z przepisami sąd lub prokurator, zarządzając zebranie informacji, wyznacza specjalistę z aktualnej listy specjalistów i określa termin oraz sposób przekazania informacji. Specjalistą jest osoba wpisana do ewidencji. Wpis do ewidencji może uzyskać osoba, która spełnia następujące warunki:
1) posiada certyfikat specjalisty terapii uzależnień,
2) korzysta z pełni praw publicznych;
3) nie była karana za przestępstwo umyślne;
4) przekazała do Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii oświadczenie i dokumenty
Zbieranie informacji przeprowadza się w godzinach od 6 rano do 22 wieczorem, w miejscu wskazanym przez prokuratora.
Przed przystąpieniem do zbierania informacji specjalista informuje oskarżonego o celu tej czynności, a na jego żądanie okazuje kopię zarządzenia o zebraniu informacji oraz kopię certyfikatu specjalisty terapii uzależnień. Po zebraniu informacji i wypełnieniu kwestionariusza, specjalista przekazuje niezwłocznie kwestionariusz organowi zarządzającemu w sposób wskazany w zarządzeniu.
Za zebranie informacji specjaliście przysługuje ryczałt w wysokości 6 proc. kwoty bazowej ustalonej dla sądowych kuratorów zawodowych.
Ryczałt przyznaje i wypłaca sąd lub prokurator, w terminie 30 dni od przekazania informacji przez specjalistę. Pierwszą listę specjalistów, Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii przekazuje Ministrowi Sprawiedliwości w terminie do 31 stycznia 2012 r. Osoba ubiegająca się o wpis do ewidencji będącej podstawą sporządzenia listy specjalistów, przekazuje dokumenty, do dnia 16 stycznia 2012 r.