Sygma Banque stosował niedozwolone klauzule

Sygma Banque stosował niedozwolone klauzule w regulaminach i umowach kredytowych. 19 października br. Sąd Apelacyjny potwierdził rozstrzygnięcie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Za niedozwolone uznano cztery klauzule stosowane przez Sygma Banque. Pierwsza dotyczyła oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. W opinii Sądu narusza ono dobre obyczaje i rażąco godzi w interesy konsumentów, gdyż Bank zastrzegł w nim wyjątkowo długi (do końca 2030 r.) w stosunku do okresu obowiązywania umowy termin, w którym gwarantuje sobie prawo do wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego.

Bank przyznał sobie także uprawnienie do jednostronnej oceny działań konsumenta, które przyznają mu uprawnienie do zastrzeżenia karty kredytowej lub odmowy jej wznowienia. Wstrzymanie świadczenia usług może jednak, zgodnie z prawem, nastąpić tylko z ważnych i jasno określonych powodów.

W kolejnych zakwestionowanych klauzulach bank przerzucał na konsumenta ryzyko wykazania, że umowa została do niego doręczona i wymagał informacji o zmianach mających wpływ na jego sytuację ekonomiczną i finansową (w szczególności informacji o zmianie banku, w którym konsument prowadzi rachunek). Sąd uznał, iż klient nie ma obowiązku monitorowania okoliczności nadania przez bank umowy, a prowadzenie rachunku bieżącego w banku udzielającym kredytu nie jest okolicznością niezbędną do monitorowania spłaty kredytu. Zmiana banku prowadzącego rachunek nie wpływa, w ocenie Sądu, na ocenę zdolności kredytowej konsumenta.

Wyrok SOKiK jest prawomocny. Po wpisaniu postanowień do Rejestru klauzul niedozwolonych zabronione będzie ich stosowanie we wzorcach umów przez przedsiębiorców.

Opracowanie: Justyna Gryczka, RPE WKP

Źródło: www.uokik.gov.pl, stan z dnia 24 października 2012 r.

Data publikacji: 24 października 2012 r.