Opinię taką szef prokuratury wygłosił podczas zorganizowanej w ubiegłym tygodniu w Tarnowie konferencji pod nazwą „Mam Prawo”.
Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie Ich Lepsze Jutro, a Prokurator Generalny objął ją honorowym patronatem. Celem konferencji była analiza sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce, ochrona praw tej grupy społecznej oraz wyjaśnienie procedur prawnych związanych np. z przesłuchaniem osób niepełnosprawnych czy koniecznością ich ubezwłasnowolnienia.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnika Rządu dom Spraw Równego Traktowania, prokuratorzy, sędziowie,  przedstawiciele świata nauki, samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych.
Prokurator Generalny w swoim wystąpieniu powiedział także, że zwalczanie barier oddzielających osoby niepełnosprawne od życia społecznego jest wyrazem człowieczeństwa każdego z nas. Jak podkreślił, zmiany mentalne społeczeństwa oraz zwalczanie piętrzących się przed niepełnosprawnymi i ich opiekunami barier życiowych wymagają- poza edukacją i nakładami finansowymi- również odpowiednich regulacji prawnych.
- Jako Prokurator Generalny śledzę prace zmierzające do zapewnienia zgodności prawa polskiego z postanowieniami Konstytucji RP  i międzynarodowych aktów prawnych poprzez opiniowanie projektów ustaw oraz założeń do projektów ustaw. W kwietniu 2012 r. przesłałem do Sejmu RP opinię o poselskim projekcie Ustawy o zmianie ustawy- Kodeks karny, którego treścią jest wzmocnienie prawnokarnej ochrony godności człowieka poprzez rozszerzenie karalności o wzgląd na niepełnosprawność zakresu zachowań objętych znamionami przestępstw dyskryminacji, publicznego nawoływania do nienawiści oraz publicznego znieważenia. Z kolei w kwietniu 2014 r. przesłałem do Ministra Sprawiedliwości uwagi dotyczące założeń wyeliminowania z systemu prawa instytucji ubezwłasnowolnienia i zastąpienia jej instytucją opieki. Pozostaje zatem wyrazić przekonanie, że bez zbędnej zwłoki wszelkie ramy prawne konieczne do zwalczania barier społecznych dla osób niepełnosprawnych zostaną w naszym kraju wyeliminowane, a w ślad za regulacjami prawnymi i organizacyjnymi podążą zmiany w mentalności części naszego społeczeństwa – mówił Andrzej Seremet.