Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nowym rozporządzeniem dotyczącym wymagań technicznych dotyczących wydawania i rozpowszechniania Monitora Sądowego i Gospodarczego. Ma ono dostosować przepisy do zeszłorocznych nowelizacji ustawy regulującej wydawanie MSiG.
Jako że zmiana miała charakter porządkujący, nowe rozporządzenie w większości powtarza dotychczasowe rozwiązania. W projekcie znalazły się przepisy uzależniające cenę Monitora rozpowszechnianego za pomocą informatycznych nośników danych oraz środków komunikacji elektronicznej od kosztów rozpowszechniania MSiG w tej formie. Korzystniej dla przedsiębiorców wyglądać ma kwestia opłat - zarówno pierwsze, jak i kolejne ogłoszenia mają kosztować 100 złotych.
Zmianę pozytywnie ocenia Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. "Jednolita opłata ułatwi administrowanie nimi, usunięta będzie przy tym oczywista niezręczność polegająca na tym, że ogłoszenie wpisu zmiany w KRS kosztuje obecnie więcej (250 zł) niż ogłoszenie pierwszego wpisu (100 zł), choć pierwszy wpis jest oczywiście obszerniejszy niż zmiana." - podkreślają sędziowie.
Za niejasne uważają natomiast regulacje dotyczące obowiązku ogłaszania w Monitorze ogłoszeń z KRS. Chodzi tu o sformułowanie: "Centralna Informacja Krajowego Rejestru Sądowego, bezpośrednio po dokonaniu wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego, podlegających obowiązkowi ogłoszenia w Monitorze, podejmuje działania w celu ich ogłoszenia”. Sędziowie zauważają, że dane przekazywane są automatycznie i nie ma mowy o podejmowaniu dodatkowych działań przez Centralną Informację KRS. Z tego powodu przepis, ich zdaniem, wymaga doprecyzowania.
Iustitia zwraca też uwagę, że z rozporządzenia należałoby usunąć pojęcie sekretariatów sądów, ponieważ ustawa regulująca ustrój sądownictwa mówi o sekretariatach wydziałów, sekretariatach prezesów sądów oraz o sekretariatach sądowych.