Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” wystąpiło w tej sprawie z kolejnym apelem do dyrektora Centrum Zakupów dla Sądownictwa, które organizuje takie zakupy dla wszystkich sądów w Polsce.
Autorzy wystąpienia stwierdzają, że Centrum przez ostatnie dwa lata konsekwentnie ignorowało potrzeby środowiska sędziowskiego w zakresie oprogramowania prawniczego. - Przede wszystkim chodzi o zubożone, ze względu na podyktowaną w przetargu cenę, oprogramowanie z systemem informacji prawnej Lex Omega dla Sądów – czytamy w liście otwartym do dyrektora Centrum.
Czytaj: Sędziowie chcą szerszego dostępu do informacji prawnej>>>
Sędziowie stwierdzają, że tego typu oprogramowanie to jedno z podstawowych narzędzi w ich pracy. - Nie powinno zatem dziwić, że „Iustitia” już po raz kolejny zaapelowała do Dyrektora Centrum Zakupów o uwzględnienie rzeczywistych potrzeb wymiaru sprawiedliwości i zakup narzędzi informatycznych, które zapewnią sędziom możliwie pełen dostęp nie tylko do aktów prawnych, ale także do orzecznictwa i fachowej literatury prawniczej. Za najbardziej pożądaną można uznać sytuację, gdy sądy będą mogły korzystać z pełnych wersji obu funkcjonujących na rynku systemów informacji prawnej tj. Lexa wydawnictwa Wolters Kluwer oraz Legalis wydawnictwa C.H. Beck – stwierdzają autorzy listu.
Ich zdaniem przedstawiona w załączniku do umowy lista publikacji książkowych, do których dostęp w formie elektronicznej mają użytkownicy oprogramowania, jest daleko niewystarczająca, zaś fakt, że tak szczątkowa oferta spełniła wymagania przetargowe, wskazuje, że Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia została sporządzona niedbale, bez uprzedniego rozpoznania rzeczywistych potrzeb użytkowników końcowych w sądach. - Przypominamy, że nadrzędnym celem wyposażenia sędziów w narzędzia informatyczne było usprawnienie orzekania, zaś konieczność sięgania do literatury przedmiotu w formie książek, czasopism, proces ten znacznie wydłuży, choćby z uwagi na czas potrzebny na wyszukanie potrzebnych informacji. Nie bez znaczenia jest również fakt, że znaczna część sądów, mając dostęp do komentarzy i literatury prawniczej w formie elektronicznej, szybko i łatwo dostępnej w ramach dotychczas użytkowanych systemów informacji prawnej, zrezygnowało z zakupu jej w formie papierowej – stwierdzają autorzy wystąpienia. I wnioskują po raz kolejny o uwzględnienie stanowiska Stowarzyszenia, aby w tak istotnych obszarach dla funkcjonowania sądownictwa, użytkownicy końcowi otrzymali narzędzie informatyczne, które nie będzie jedynie tanie, ale będzie przede wszystkim spełniało wymogi nowoczesnego systemu informacji prawnej, przydatnego w pracy sądów. Więcej>>>
Marcin Kokoszczyński,Grzegorz Wierczyński
System informacji prawnej w pracy sędziego>>>