Profesor nauk prawnych Jacek Sobczak jest nauczycielem akademickim na Wydziale Prawa Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Cieszy się wielkim uznaniem i sympatią wśród studentów i dziennikarzy. Powstało nawet w internecie Stowarzyszenie miłośników prof. Jacka Mieczysława Sobczaka.
Od 1 października 2009 prodziekan ds. naukowych Wydziału Prawa i Nauk Społecznych, kierownik Katedry Prawa Ochrony Własności Intelektualnej SWPS.
Specjalizuje się w prawie prasowym oraz prawie autorskim, a także prawie karnym, w historii państwa i prawa oraz doktryn politycznych i prawnych. Autor komentarzy do ustawy – Prawo prasowe oraz ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Promotor 38 prac doktorskich w zakresie prawa i nauk politycznych, recenzent w 48 przewodach doktorskich i 19 habilitacyjnych.
Członek Wydziału II Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Polskiego Towarzystwa Historycznego (w latach 1989-2000 członek zarządu), Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Polskiego Towarzystwa Prawa Sportowego, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego. Członek-założyciel Polskiego Towarzystwa Naukowego Prawa Prasowego.
W SN pracował od 1 marca 1999 r. W wielu sprawach zajmował oryginale stanowisko, m.in uniewinnił Adama Darskiego "Nergala" od zarzutu obrazy uczuć religijnych, a także orzekał w sprawie rejestracji prasy internetowej.
O początku swojej kariery mówi tak: - Doktorat pisałem o wielkopolskich sądach ziemiańskich, a habilitacyjną – o pochodzeniu prawnym ludności tatarskiej. Aplikację sądową odbywałem w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu. Jako aplikant, a potem sędzia, pracowałem w małych sądach powiatowych w Czarnkowie, Kościanie, Grodzisku Wielkopolskim, Szamotułach. Po habilitacji pół roku pracowałem na Uniwersytecie Szczecińskim. Kierowałem katedrą doktryn polityczno-prawnych.
- W pracy naukowej zajmuję się prawem prasowym i autorskim. Dzięki temu mam chyba większy oddech jako prawnik. Pracę naukową traktuję bowiem właściwie jako przyjemność i rozrywkę - dodaje w wywiadzie udzielonym "Rzeczpospolitej".
Dowiedz się więcej z książki | |
Prawo o zgromadzeniach. Komentarz
|