Poinformowała o tym w czwartek prezydencka minister Małgorzata Paprocka. I dodała, że Piotr Kruszyński został zarekomendowany przez lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza, który zabiegał o włączenie się prezydenta w prace nad tą lansowaną przez niego inicjatywą.

Czytaj: Prezydent włącza się w prace nad projektem o sędziach pokoju>>

W lutym prezydent Duda spotkał się z przewodniczącym Koła Poselskiego Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia Pawłem Kukizem, a rozmowa dotyczyła powołania w Polsce sędziów pokoju. Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot mówił wtedy, że Kukiz przedstawił prezydentowi założenia swojego projektu dotyczącego wyboru w wyborach powszechnych sędziów pokoju z grona osób z wykształceniem prawniczym. Jak powiedział, lider formacji Kukiz'15 poprosił Andrzeja Dudę o powołanie roboczego zespołu w sprawie sędziów pokoju, a prezydent "zgodził się na tę propozycję". Sam Kukiz ocenił po spotkaniu, że z całą pewnością jesteśmy bliżej wprowadzenia instytucji sędziów pokoju. - Widać, że to rzeczywiście jest istotna sprawa dla pana prezydenta - ocenił Kukiz. 

Prezydent Duda mówił o kwestii sędziów pokoju także w niedawnym wywiadzie w TVN24. Odnosząc się do reformy wymiaru sprawiedliwości stwierdził, że "trzeba przede wszystkim zmniejszyć kognicję sądów". - Być może, właśnie powinna powstać na przykład instytucja sędziego pokoju, po to, żeby częściowo odciążyć dzisiejsze sądy powszechne od orzekania w bardzo prostych sprawach, które można byłoby łatwo rozwiązać - w jakichś kwestiach prostych sporów sąsiedzkich, w kwestiach mandatowych - powiedział Andrzej Duda.

Minister Małgorzata Paprocka zapowiedziała również, że pierwsze inauguracyjne posiedzenie zespołu z udziałem prezydenta odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Piotr Kruszyński (ur. 1945) to profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego i adwokat. Zajmuje się w prawem karnym materialnym i procesowym. Także wieloletni dyrektor Ośrodka Badawczego Adwokatury im. Witolda Bayera Naczelnej Rady Adwokackiej, arbiter w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie. Od stycznia 2021 jest członkiem Komisji Dyscyplinarnej ds. nauczycieli akademickich przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kadencję 2021–2024.