Do konsultacji społecznych przesłany został projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Przygotowane zmiany mają dostosować procedurę odbierania prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 września 2009 r. (sygn. akt P 46/07). Zakwestionował on sposób odbierania tego dokumentu, zarzucając mu brak trybu odwoławczego oraz jednakowe traktowanie dłużników bez względu na ich sytuację.

Zgodnie z zaproponowanymi zmianami, gdy dłużnik alimentacyjny odmówi przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego, złożenia oświadczenia majątkowego, zarejestrowania się w urzędzie pracy oraz aktywizacji zawodowej, gmina rozpocznie postępowanie o uznanie dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych.

W jego wyniku wyda decyzję, od której dłużnik będzie mógł się odwołać do samorządowego kolegium odwoławczego. Rozpatrzy ono zasadność wydania takiej decyzji na podstawie materiału dowodowego zebranego przez gminę.

Dopiero gdy decyzja stanie się ostateczna, gmina złoży wniosek do starosty o odebranie prawa jazdy oraz wniosek do prokuratora o ściganie za przestępstwo tzw. uporczywej niealimentacji. Gmina nie wyda jednak decyzji o uznanie dłużnika za uchylającego się od alimentów w sytuacji, gdy rodzic przez ostatnie sześć miesięcy płacił alimenty w wysokości nie niższej niż 30 proc. zasądzonej przez sąd kwoty.

Źródło: Gazeta Prawna