Dr Adam Bodnar wystąpił w tej sprawie do prezesa Rady Ministrów. Jak pisze, w wyniku prowadzonych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich spraw żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych ujawnił się problem niewystarczającej ochrony prawnej osób ujawniających nieprawidłowości - tzw. sygnalistów.
Jak zauważa RPO, w praktyce może okazać się, że w odwecie za zgłoszenie nieprawidłowości podjęte zostaną wobec funkcjonariusza decyzje personalne dotyczące przeniesienia na niższe stanowisko służbowe, do innej jednostki organizacyjnej czy zwolnienia ze służby.
- Zasada legalizmu może utrudniać w takich okolicznościach ustalenie związku przyczynowego pomiędzy działaniem w tym zakresie funkcjonariusza/żołnierza sygnalisty a podjętymi wobec niego decyzjami personalnymi. Ponadto część rozstrzygnięć względem funkcjonariusza/żołnierza ma charakter uznaniowy, co uniemożliwia im w wielu przypadkach polemikę z decyzjami przełożonych. Pewne rozstrzygnięcia personalne nie wymagają uzasadnienia. Wreszcie niektóre stosunki służbowe wygasają z mocy prawa. Doświadczenie działań/zaniechań odwetowych może mieć miejsce na etapie przyjęcia do służby, jak również po zwolnieniu ze służby - pisze RPO.
Rzecznik praw obywatelskich zwraca się do premiera z prośbą o podjęcie działań mających na celu zapewnienie skutecznej ochrony praw sygnalistów w służbach mundurowych. Więcej>>>
Czytaj: Organizacje pozarządowe żądają lepszej ochrony prawnej sygnalistów>>>
Dowiedz się więcej z książki | |
Służąc rządom dobrego prawa. Andrzej Rzepliński w rozmowie z Krzysztofem Sobczakiem
|