Rzecznik dr. Adam Bodnar, który wystąpił w tej sprawie do ministra spraw wewnętrznych i administracji stwierdza, że ten złożony problem wymaga skoordynowania prac wielu resortów, a także przeprowadzenia konsultacji społecznych. - Znalezienie równowagi między bezpieczeństwem a ochroną prywatności obywateli w dobie rozwoju nowoczesnych technologii jest jednym z największych wyzwań, przed jakimi stoją obecnie władze publiczne – stwierdza RPO.
Czytaj: W tej kadencji nie będzie ustawy o monitoringu wizyjnym>>
- Z tego też względu konieczne jest kompleksowe uregulowanie w przepisach rangi ustawowej przedmiotowego zagadnienia, poprzez stworzenie ogólnych zasad i warunków dopuszczalności stosowania monitoringu, wideonadzoru, określenie celów, w jakich taki nadzór jest możliwy do zastosowania, a także okresu przechowywania nagrań i ich ewentualnego publikowania. Niezbędne jest także uregulowanie podmiotów, które mogą wykorzystywać systemy monitoringu oraz unormowanie praw, jakie przysługują osobie, której taki nadzór może dotyczyć - czytamy w stanowisku.
Rzecznik przypomina, że wielokrotnie uzyskiwał zapewnienie o planowanych bądź trwających pracach legislacyjnych w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W kolejnym wystąpieniu Rzecznik prosi o przekazanie informacji na temat aktualnego stanu prac nad projektem ustawy o monitoringu wizyjnym.
Dowiedz się więcej z książki | |
Ochrona danych osobowych. Komentarz
|