W swoim kolejnym wystąpieniu w tej sprawie Rzecznik przypomina, że w dalszym ciągu w jego zainteresowaniu pozostaje problematyka braku możliwości przedłużenia terminu na wniesienie apelacji w postępowaniu karnym w sprawach szczególnie skomplikowanych, w których uzasadnienie wyroku jest obszerne.

Sprawa ta podjęta została przez Rzecznika na skutek inicjatywy senatorów poprzedniej kadencji Senatu, którzy w swoim oświadczeniu przesłanym Rzecznikowi wskazali, że w jednej ze spraw prowadzonych przez Sąd Rejonowy w Szczecinie sporządzono uzasadnienie wyroku liczące tysiąc dwieście stron. Sporządzenie tego uzasadnienia trwało dziewięć miesięcy, podczas gdy obrona na wniesienie apelacji miała czternaście dni. Zdaniem senatorów taki stan prawny może powodować naruszenie prawa do obrony.
Rzecznik praw obywatelskich uznał, że istotnie w takich przypadkach może dochodzić do naruszenia konstytucyjnie chronionego prawa do obrony, i 1 grudnia 2015 r. zwrócił się do ministra sprawiedliwości o podjęcie stosownych działań w tej sprawie. Minister przyznał, że w pojedynczych przypadkach może zaistnieć problem z obowiązkiem dochowania przez strony ustawowego terminu zawitego do wniesienia apelacji, ale wskazał jednocześnie, że obecnie nie są planowane żadne zmiany legislacyjne w tym zakresie.

Dowiedz się więcej z książki
Kodeks postępowania karnego
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł




Teraz Rzecznik zwrócił się do prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej i prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych z prośbą o przedstawienie opinii samorządów w tej kwestii, a także, w miarę możliwości, o wskazanie spraw, które mogłyby stanowić przykład naruszenia prawa do obrony we wskazanym zakresie.