Mimo to Polska zajęła w tym raporcie stosunkowo wysokie, 32. miejsce. Raport badał przygotowanie państw do współczesnych wyzwań - Polska uplasowała się za Czechami, Węgrami, Słowacją. Nasz kraj został dobrze oceniony pod względem kapitału politycznego i społecznego. Wypadamy jednak dość słabo na tle Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie gotowości i odporności na zmiany w sektorze przedsiębiorstw.
Raport przedstawia wyniki badań 127 krajów z całego świata. Oceniana była zdolność elit politycznych, świata biznesu i społeczeństwa do stawiania czoła wyzwaniom współczesnego świata, takim jak np. zawirowania na rynkach finansowych, niepokoje społeczne, klęski żywiołowe, a także rozwój technologiczny, rosnąca rywalizacja między państwami i zmiany polityczne. Raport ocenia też zdolność do inwestowania i rozwoju. Najwyższe wyniki w rankingu CRI osiągnęły: Singapur, Szwajcaria, Hong Kong, Norwegia, Emiraty Arabskie, Nowa Zelandia, Katar, Dania, Szwecja i Finlandia.

Czytaj: Bank Światowy: trochę łatwiej prowadzić biznes w Polsce>>>

Polska uplasowała się na granicy pierwszej i drugiej ćwiartki państw z najlepszymi wynikami - tuż obok kilku innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Analitycy ocenili wysoko kapitał polityczny i społeczny Polski. Szczególnie pozytywnie wyróżniamy się na tle średniej z wszystkich państw pod względem ogólnego poziomu zdrowia, bezpieczeństwa oraz otwartości gospodarki. Nasz kraj zaprezentował się jednak stosunkowo słabo, zwłaszcza w porównaniu do innych państw Europy Środkowo-Wschodniej, w zakresie radzenia sobie z potencjalnymi zmianami przez firmy prywatne i państwowe.
- W ocenie zdolności radzenia sobie z wyzwaniami współczesnego świata przez przedsiębiorstwa Polska uzyskała w raporcie CRI 46. pozycję. To plasuje nas w jednej lidze np. z Kazachstanem czy Maroko, a oddala od Słowacji (32. pozycja), Węgier (29.) czy Czech (27.). Raport wskazuje tu między innymi na stosunkowo mało przyjazne środowisko dla prowadzenia biznesu, które utrudnia działanie przedsiębiorcom. To obszar, w którym warto wdrożyć zmiany korzystając z rozwiązań, które sprawdziły się u naszych sąsiadów” - skomentował PAP wyniki raportu Henryk Siodmok, prezes firmy Atlas.
- Kraje Europy Środkowo-Wschodniej mają ze sobą wiele wspólnego i często borykają się z tymi samymi wyzwaniami gospodarczymi i społecznymi. Mimo to bardzo rzadko się spotykamy, prowadzimy ze sobą dialog i czerpiemy od siebie nawzajem. Pora to zmienić - mówi prof. Zbigniew Rau z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. (ks/pap)

  Podatki 2015 - DUŻY PAKIET>>>