Posłowie chcą, by przepisy dotyczące odpowiedzialności karnej przedsiębiorców znalazły się w jednym miejscu – w kodeksie karnym. Dziś znajdują się w ośmiu różnych ustawach, m.in. w kodeksie spółek handlowych, prawie spółdzielczym i prawie o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej. Takie poprawki zaproponowali członkowie komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach do projektu nowelizacji ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Projekt został skierowany do drugiego czytania, które odbędzie się 8 czerwca.
Pierwotnie projekt nowelizacji zakładał kompleksową reformę ośmiu przepisów dotyczących karania przedsiębiorców. Komisja przyjęła jednak inną koncepcję zmian. Ostatecznie zdecydowano, że osiem przepisów zostanie uchylonych, a idea zmian zostanie zawarta w pierwotnym projekcie nowelizacji i zostanie wprowadzona do art. 296 kodeksu karnego.
Zgodnie z projektem zaproponowanym przez komisję art. 296 kodeksu karnego otrzyma nowe brzmienie. Stanowi ono, że osoba zobowiązana do zajmowania się sprawami majątkowymi albo działalnością gospodarczą przedsiębiorcy, np. spółki, który przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody majątkowej, będzie ponosiła odpowiedzialność karną.
Za takie przestępstwo będzie groziła kara pozbawienia wolności do lat trzech. Jeśli sprawca będzie działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, może zostać skazany na karę pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do lat ośmiu.
Z zaproponowanego przez komisję projektu wynika, że jeśli pokrzywdzonym nie jest Skarb Państwa, ściganie przestępstw przedsiębiorców będzie następowało na wniosek pokrzywdzonego.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna